Jump to content
 • entries
  13
 • comments
  132
 • views
  6,069

Медовий експорт: як українські бджолярі захопили ринок ЄС та чому можуть його втратити


Sanich

2,314 views

 Share

Передрук. Оригінал взято з: http://www.eurointegration.com.ua/articles/2015/11/30/7041425/ 
 
 
 
 
66807e3-625.jpg
 

Україна поступово стає провідним експортером меду до Євросоюзу. За останні десять років обсяг експорту українського меду збільшився у сім разів, в основному за рахунок поставок в європейські країни.

І це не межа – адже ЄС вважається найбільшим у світі споживачем меду. Щорічно там з'їдають 150 тис. тонн солодкого продукту – 27% всього світового споживання.

За підсумками минулого року обсяг експорту українського меду склав 36,3 тис. тонн. Завдяки відкриттю ринку і появі квот українські виробники змогли наростити свій експорт до ЄС на 67,6% – більш ніж у півтора рази. В одну лише Німеччини минулого року було експортовано 11,5 тис. тонн меду. Трохи менше – 7,8 тис. тонн – було продано в Польщу.

Усе це дало змогу уряду говорити про мед як про найперспективнішу статтю українського експорту. Тим більше, що квота нинішнього року на безмитний експорт меду в ЄС була вичерпана буквально за кілька днів.

Високі темпи зростання експорту очікувалися і в нинішньому році.

Проте, всупереч очікуванням, цьогорічні обсяги експорту мають трохи "просісти". За даними Міністерства аграрної політики, за підсумками 10 місяців було експортовано 25 тис. тонн меду – трохи менше, ніж в аналогічний період минулого року (27,2 тис. тонн).

Що зумовило такий спад?

Тим більше – в ситуації, коли мед експортує все більше й більше компаній!

"Європейська правда" вирішила розібратися в цьому, поспілкувавшись з керівниками українських компаній-експортерів.

 

2014 рік

10 місяців 2015 року

Австрія

81

102

Бельгія

81

284

Білорусь

199

0

Болгарія

409

379

Греція

21

21

Іспанія

1563

502

Італія

799

20

Канада

609

220

Литва

608

1089

Німеччина

11472

8069

Польща

6976

3837

Румунія

131

103

Словаччина

1823

541

США

7807

6448

Туреччина

1397

1416

Угорщина

0

643

Франція

1783

367

Чехія

374

804

Основні покупці українського меду, дані Мінагро

Провідні українські експортери меду вже багато років працюють на ринку ЄС. Один з них – компанія "Бартник" з міста Ізяслав Хмельницької області. За словами її комерційного директора Вадима Паньковского, компанія має вже 20-річний досвід продажів у країнах ЄС, насамперед – у Німеччині.

При цьому в компанії запевняють: особливих проблем з продажами в ЄС немає, покупці самі шукають саме український мед.

"Як правило, знайти покупців проблем немає – вони приїжджають, беруть проби для аналізів і після цього підписують контракт", – каже Паньковський.

"Інтерес до українського меду в Європі дуже великий. Основними виробниками меду в Західній Європі є Іспанія, Франція і Німеччина, але їхні обсяги виробництва недостатні для Європи, а собівартість виробленого меду виходить високою", – погоджується директор компанії "Товариство Жень" з Київської області Анатолій Харковенко.

"По суті, в ЄС конкуренцію українському меду елітних сортів може скласти лише Угорщина. Хоча і в угорського меду собівартість значно вища українського", – уточнює він.

Цікавий момент – хоча в східноєвропейських країнах сильне власне виробництво, вони також активно купують мед з України.

Українські виробники впевнені, що це неспроста. "Можна говорити, що значна частина меду, який продається в Західній Європі як болгарський або румунський, насправді має українське походження", – упевнений Паньковський.

222e72a----3.jpg
 

Водночас при виході на європейські ринки українські компанії стикаються з активною торговельною політикою китайських і південноамериканських компаній.

"З китайцями дуже складно конкурувати, оскільки у них величезні обсяги виробництва, що впливає на ціну, а головне – вони дуже гнучкі й завжди готові внести корективи у своє виробництво за бажанням покупців", – говорить Паньковський.

При цьому виробники визнають – Україна цілком могла б наростити обсяги експорту меду в ЄС, навіть без збільшення квот.

Просте порівняння – Україна займає четверте місце в світі за виробництвом меду (поступаючись Китаю, Аргентині та Туреччини), але лише шосте – за обсягами експорту в ЄС.

"Я неодноразово спілкувався зі своїми німецькими партнерами, і вони визнають, що основна проблема – це побоювання, що українські виробники не зможуть вчасно виконати замовлення. Перш за все – з політичних причин. Якби цих проблем не було, ми змогли б потіснити багатьох інших експортерів, у тому числі латиноамериканців", – визнає Паньковський.

Ще одна проблема – нинішнє зростання українського експорту меду в ЄС значною мірою може "з'їсти" зниження цін. "Зараз на європейському ринку дуже активна Аргентина. Традиційно вона продавала свій мед в США, але зараз там виникли проблеми. Як наслідок – у них накопичився величезний обсяг з минулого року, який вони готові продавати в ЄС з великими знижками", – відзначають у "Бартнику".

Загостренням конкуренції виробники пояснюють і нинішній спад – як за обсягами експорту, так і за цінами реалізації.

Однак найбільшою загрозою вони вважають... внутрішню конкуренцію.

"Ще кілька років тому мед з України в ЄС продавали 10 компаній. Зараз – більше 50. Просто в уряді сказали, що це найвигідніший бізнес", – каже Паньковський.

Головна проблема – в тому, що збільшення попиту на український мед сприяє виходу на цей ринок нових компаній-експортерів, не знайомих з його особливостями.

"У деяких експортерів навіть немає свого виробництва. Вони шукають партнера в ЄС, отримують передоплату, а потім починають скуповувати мед у виробників. Звісно, в такій ситуації ці компанії не можуть забезпечити необхідну якість, – говорить Анатолій Харковенко. –

Наші німецькі партнери відзначають, що за останній рік у них вдесятеро зросла кількість пропозицій з України. ‘У вас що, в десять разів зросло виробництво?' – питають вони".

У такій ситуації українські експортери самі працюють на зниження ціни, що б'є по добросовісних експортерах.

Самі виробники вважають, що виходом із такої ситуації може стати посилення контролю за якістю меду. Серед іншого, це дозволить закрити ринок перед низькоякісним китайським продуктом, який з 2016 року дуже легко зможе поставлятися на ринок України через країни ЄС за нульовою митною ставкою.

Одним з перспективних напрямків сьогодні є вихід на ринки ЄС з продуктами, які мають значно вищу додану вартість. "Якщо досі ми постачали мед в ЄС в 200-літрових бочках, як сировину, то тепер ми готуємося продавати його розфасованим у власну тару від 15 г до 1,5 кг під українським брендом", – розповідають у "Товаристві Жень".

3b8aa2c----2.jpg
 

Ще один вихід – отримання сертифікатів екологічної продукції. Як вже писала ЄвроПравда, хоча такі сертифікати непросто отримати, вони відкривають перед експортерами ринок з меншою конкуренцією і більшою вартістю продукції.

У "Бартнику", де планують найближчим часом отримати такий сертифікат, уточнюють – перехід на екологічні норми виробництва, наприклад – повернення до дерев'яних вуликів, практично не вимагає додаткових витрат, але збільшує вартість продукції на 10-15%.

За останні кілька років український експорт меду до ЄС зробив величезний кількісний ривок. Тепер залишилося лише довести якість продукції і захиститися від недобросовісних експортерів.

 

Стаття підготовлена "Європейською правдою" в рамках інформаційної кампанії "Сильніші разом!"

 • Like 15
 Share

21 Comments


Recommended Comments

Виходить мед у вулику з дерева повинен більше коштувати, цікаво. Але як вже Бартнік переживає, що стільки з'явилось багато конкуренків, отже експорт на правильному шляху.

Ще хотів би добавити, Болгарія вирішила доплачувати фермерам за посіви медоносів, на яких стоїть більше 20 бджолосімей.

 • Like 5
Link to comment

При цьому виробники визнають – Україна цілком могла б наростити обсяги експорту меду в ЄС, навіть без збільшення квот.

"Я неодноразово спілкувався зі своїми німецькими партнерами, і вони визнають, що основна проблема – це побоювання, що українські виробники не зможуть вчасно виконати замовлення. Перш за все – з політичних причин. Якби цих проблем не було, ми змогли б потіснити багатьох інших експортерів, у тому числі латиноамериканців", – визнає Паньковський.

 "Політичні причини" можна винести за дужки, бо протягом 15 років вже стільки було політичних екстримів, а експорт меду тільки зростав. Головна причина невпевненості експортерів, мабуть, все ж таки ріст конкуренції в середині країни. До цього вони легко набирали необхідні обсяги за доволі низькими цінами. Тепер же, з їхніх слів, ситуація змінилася і вони вже не впевнені, що закуплять необхідну кількість меду за низькою ціною, яку встановив "картель". Тут, або піднімати закупівельну ціну і в умовах конкуренції зовні погоджуватись на менший прибуток, або припинити експорт і накопичити необхідний вал меду, а вже потім складати договори. В цьому, мабуть і є розгадка зменшення експорту.

Мабуть ми вже впритул підійшли до того, щоб експортери наперед складали договори з пасічниками. Тоді впевненість буде в обох сторін, тоді можна буде говорити про якісні параметри меду і диференційні ціни.

 • Like 4
Link to comment

Цього року Бартнік врятувало, те що був гарний врожай соняшникового меду, але вже весною були перші дзвіночки. Тому ще раз повторюсь, потрібно об'єднуватися і формувати гарні об'єми. Конкуренція нам на руку.

 • Like 3
Link to comment

Потрібно буде ще добавити пана Харковенка з його Товариством Жень в каталог.

 • Like 3
Link to comment

Цього року Бартнік врятувало, те що був гарний врожай соняшникового меду, але вже весною були перші дзвіночки. Тому ще раз повторюсь, потрібно об'єднуватися і формувати гарні об'єми. Конкуренція нам на руку.

На руку....а точнее с руки...Экспортеров  становится больше а цена меда  все меньше.Неужели они работают себе в убыток? статистика показывает что цена экспортированного меда не снизилась.Думаю что цена закупки меда уменьшается как раз из за того что увеличилось количество  экспортер и скупщиков.Вал на каждого падает и приходится опустить закупочную цену чтоб получить прежнюю прибыль

 • Like 3
Link to comment

На руку....а точнее с руки...Экспортеров  становится больше а цена меда  все меньше.Неужели они работают себе в убыток? статистика показывает что цена экспортированного меда не снизилась.Думаю что цена закупки меда уменьшается как раз из за того что увеличилось количество  экспортер и скупщиков.Вал на каждого падает и приходится опустить закупочную цену чтоб получить прежнюю прибыль

А це те ж рух в нікуди, при малих об'ємах і виручка мінімальна.Весною у Бартніка була пуста база, а мед купляли всі інші хто давав від 38 до 43  за кг. На моє переконання ціна не росте, бо всі бояться заключати великі контракти, так як не впевнені в їх виконанні. Але рани чи різно почнуть, або підуть з ринку.

 • Like 6
Link to comment

"Просте порівняння – Україна займає четверте місце в світі за виробництвом меду (поступаючись Китаю, Аргентині та Туреччини), але лише шосте – за обсягами експорту в ЄС."

 

По телеканалу  "Мега" рекла постійно показує - Україна вже з десяток років на першому місці в світі по виробництву меду. Хто ж тоді тут правий?

Link to comment

"Просте порівняння – Україна займає четверте місце в світі за виробництвом меду (поступаючись Китаю, Аргентині та Туреччини), але лише шосте – за обсягами експорту в ЄС."

 

По телеканалу  "Мега" рекла постійно показує - Україна вже з десяток років на першому місці в світі по виробництву меду. Хто ж тоді тут правий?

Явно, що не телеканал Мега. Більше Китайців ми ніяк не можемо виробляти. :) 

Link to comment

Дякую за публікацію. Вагомою частиною є інформація, що Бартник планує виходити на риник Европи з власним брендом - це захист. Але українські бжолярі мають розуміти, що без створення власного безприбуткового кооперативу, який зможе гарантувати якість та контроль продукту, накопичувати обїєми, та фасувати мед - діла не буде. Ми з вами за згодою сторін будемо чекати ціну від експортера. На сьодні склади у кіровоградського закупувельника забиті медом, робітники у відпусці за власний рахунок. А меду у пасічників ще багато лежить. Сподіваюсь, що після новогу року справи підуть у гору.

 

 • Like 4
Link to comment

Дякую за публікацію. Вагомою частиною є інформація, що Бартник планує виходити на риник Европи з власним брендом - це захист. Але українські бжолярі мають розуміти, що без створення власного безприбуткового кооперативу, який зможе гарантувати якість та контроль продукту, накопичувати обїєми, та фасувати мед - діла не буде. Ми з вами за згодою сторін будемо чекати ціну від експортера. На сьодні склади у кіровоградського закупувельника забиті медом, робітники у відпусці за власний рахунок. А меду у пасічників ще багато лежить. Сподіваюсь, що після новогу року справи підуть у гору.

 

Тобто можна сказати, що експортери змінили модель роброти і тепер не мед під контракти закуповують а контракти під наявний мед будуть заключати. Для пасічників це великий мінус. :IMHO:

 • Like 1
Link to comment

Так, шановний Sanich, ви все вірно зрозуміли. Треба шукати нові ринки збуту нашої продукції. Здається мені, що споживачі, з огляду на ціни лікарських форм( не слід забувати, що новий податковий кодекс розроблен +20%ПДВ на мед препарати), вже давно готові купувати продукцію від бжолярів).Основними слабкими ланками я бачу:

1.Відсутня мережа збуту. Подолати можливо за рахунок тих бжолярів, що стоять на ринках, або мають невеличкі крамниці.Камень спотикання: довести доцільность розширення номенклатури(не власного виробництва) власникам торгівельних точок..

2.Змінити світогляд бжолярів, та навчини виробляти тільки ту продукцію, що потрібна на споживацькому ринку, а не те, вдається.

3.Мала номенклатура виробляємої проукції. Тільки окремі пасічники спроможні виробляти 10-14 найменувань. Як утворити технологічну ланку?  Як приклад: МЕД від пасічника 1 +прополіс від пасічника 2 = мед з прополісом реалізує пасічник 3.

Я вже багато собі цим голову морочу. Розумію, що не створивши власний (внутрішній)ринок збуту - толку не буде.

 

 • Like 1
Link to comment

А никто не думал , что статья заказная ??))) Спорить ни с кем не буду , но мне украинское информ пространство последнее время очень напоминает российское по подходам и целенаправленности ее подачи аудитории  )) Особенно зная что у фирмы Бартник есть достаточно большие орг проблемы ... :hmm:

 • Like 1
Link to comment

А никто не думал , что статья заказная ??))) Спорить ни с кем не буду , но мне украинское информ пространство последнее время очень напоминает российское по подходам и целенаправленности ее подачи аудитории  )) Особенно зная что у фирмы Бартник есть достаточно большие орг проблемы ... :hmm:

Там у них проблеми ще з поляками, знаю що будують нову базу в якій тільки місцевий капітал. А на рахунок меду, то їхні оптовики гарно відбили все на соняшнику, так як інші на цей час особливо на півдні затарилися поповній.

 • Like 1
Link to comment

Цілком слушна думка. Але за роширення власного ринку збуту коли думати? Які інструментм застосовувати? Будемо і далі з банками бігати по хатах замовників, "мед з доставкою" пропанувати? Не створивши систему збуту, то й годі думати, що будемо мати добрі ціни на мед на оптовому ринку. 

Link to comment

Цілком слушна думка. Але за роширення власного ринку збуту коли думати? Які інструментм застосовувати? Будемо і далі з банками бігати по хатах замовників, "мед з доставкою" пропанувати? Не створивши систему збуту, то й годі думати, що будемо мати добрі ціни на мед на оптовому ринку. 

Не думаю, що внутрішній ринок в найближчі роки нам допоможе, а от експорт міг би, якщо нам допомогли до їхніх стандартів підвищити якість.

 • Like 1
Link to comment

Там у них проблеми ще з поляками, знаю що будують нову базу в якій тільки місцевий капітал. А на рахунок меду, то їхні оптовики гарно відбили все на соняшнику, так як інші на цей час особливо на півдні затарилися поповній.

Угу , но нам рисуют картинку согласно виденью нашему изнутри имхо , и вкидывают то сказки про аргентинский то про китайский мед и тп ))) те создается ненужный ажиотаж , это вариант "мутить воду" для всех топ менеджеров на разных уровнях , а выводы делайте сами :ah:

   У меня друг детства в Штатах , много  раз говорил мне , что не смотрит русскоязычные каналы информационные слишком они заангажированы , а всю необходимую инфу получает  из англоязычных или тп независимых мало-мало ))):baby:

 

 • Like 1
Link to comment

Угу , но нам рисуют картинку согласно виденью нашему изнутри имхо , и вкидывают то сказки про аргентинский то про китайский мед и тп ))) те создается ненужный ажиотаж , это вариант "мутить воду" для всех топ менеджеров на разных уровнях , а выводы делайте сами :ah:

   У меня друг детства в Штатах , много  раз говорил мне , что не смотрит русскоязычные каналы информационные слишком они заангажированы , а всю необходимую инфу получает  из англоязычных или тп независимых мало-мало ))):baby:

 

чому знаю., тому фактично кожної суботи біля їх бази їздив на пасіку, фури з медом з'явилися біля бази у серпні.

Link to comment

Відкидати, такий ласий шматок, як ринок БАД та вітамінів? Та ми з вами просто дурні. Ламати свідомість споживачів - ось наше завдання на кожний день.Вони мають звертатись до нас, а не до аптек за певною категорією препаратів. А ми жопорукі не можемо нічого запропонувати, крім меду, прополісу, пилку та перги. Тай те фасоване у доісторичну скляну банку.

Link to comment

Відкидати, такий ласий шматок, як ринок БАД та вітамінів? Та ми з вами просто дурні. Ламати свідомість споживачів - ось наше завдання на кожний день.Вони мають звертатись до нас, а не до аптек за певною категорією препаратів. А ми жопорукі не можемо нічого запропонувати, крім меду, прополісу, пилку та перги. Тай те фасоване у доісторичну скляну банку.

Чому ж не можемо? Понад 300 видів меду з приватної пасіки - вже 3 роки пропоную, розповідаю, показую, провів дегустації в Києві, Мінську, Алма -Аті, Москві, Турції, Франції - всі в захваті, але де взяти гроші???

 • Like 3
Link to comment

Виходить мед у вулику з дерева повинен більше коштувати, цікаво. Але як вже Бартнік переживає, що стільки з'явилось багато конкуренків, отже експорт на правильному шляху.

Ще хотів би добавити, Болгарія вирішила доплачувати фермерам за посіви медоносів, на яких стоїть більше 20 бджолосімей.

Ось реальна робота для Вереда і його команди.

 "Політичні причини" можна винести за дужки, бо протягом 15 років вже стільки було політичних екстримів, а експорт меду тільки зростав. Головна причина невпевненості експортерів, мабуть, все ж таки ріст конкуренції в середині країни. До цього вони легко набирали необхідні обсяги за доволі низькими цінами. Тепер же, з їхніх слів, ситуація змінилася і вони вже не впевнені, що закуплять необхідну кількість меду за низькою ціною, яку встановив "картель". Тут, або піднімати закупівельну ціну і в умовах конкуренції зовні погоджуватись на менший прибуток, або припинити експорт і накопичити необхідний вал меду, а вже потім складати договори. В цьому, мабуть і є розгадка зменшення експорту.

Мабуть ми вже впритул підійшли до того, щоб експортери наперед складали договори з пасічниками. Тоді впевненість буде в обох сторін, тоді можна буде говорити про якісні параметри меду і диференційні ціни.

Складати договори... і неодмінно в ЄВРО.

 • Like 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...