Jump to content

Вулик Ващенка


Recommended Posts

:hi: Вирішив у цій темі зібрати любителів цієї вже трохи забутої системи вулика. Вона, переконаний, - найліпша для зимівлі і розвитку сімей. А для початківця - найпростіша. Стримує її розвиток невідповідність розміру стандартної вощини. Є у мене один вулик цієї системи,- не то з липи, не то з верби, що дістався мені від діда Антона. Цьому вуликові вже понад сотня років. Але розміри товщини стінок, - 35 мм і передніх та задніх стінок. Якось виставлю фото. І так,- за мовою першодруку. Из истории пчеловодства - улей Ващенко Впервые улей Ващенко был продемонстрирован на киевской выставке в 1908 году. Василий Федорович Ващенко – выдающийся деятель украинского пчеловодства. Кроме того, что он разработал эффективные методы предотвращающие роение пчел, им была разработана оригинальная конструкция улья. Который представляет собой улей-лежак, рассчитанный на использование узко-высоких рамок. Улей Ващенко имеет размеры 410x330 мм. Рассчитан на 20 рамок. Передняя и задняя стенки улья утеплены. Толщина внутренней доски составляет 25 мм, наружной – 15 мм. Между ними располагается 20-мм утепление. Толщина боковых стенок и дна составляет 35 мм. Дно крепится глухо. Улей имеет односкатную крышу. Особенностью улья Ващенко является наличие нескольких летковых отверстий. В оригинальном варианте было 2 отверстия, располагавшихся на задней и передней стенке. Один леток используется как основной, второй – в качестве запасного. Летки улья имеют высоту 12 мм, длинна разная. На передней стенке улья летки имеют длину 200 мм, на задней стенке (запасные) – 100 мм. Конструкция улья (не сомкнутость рамок) позволяет увеличивать надрамочное пространство. Улей Ващенко рассчитан на одновременное содержание пчелиной семьи и отводка. Запасной леток задней стенки может использоваться для нуклеуса. В результате новая семья работает на медосбор, а материнская – на выведение новой матки. В дальнейшем семьи объединяются. Улей рассчитан на транспортировку. Чему с успехом служат его конструктивные особенности. Летковые отверстия закрывают при помощи специальных жестяных пластинок, служащих одновременно и прилетными досками. Улей снабжен двумя глухими заставными досками, доходящими до его дна, а также рамой. Для ее изготовления берут 4 бруса и сетку. Сетчатая рама устанавливается при транспортировке улья. :hi:
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

По розміру 410x330 мм - рамки Українського вулика ніби підрізані знизу, де його бджоли майже ніколи й не освоюють, І добавлено смужку збоку,- за розміром так, як у багатьох дуплах, мною не один раз вирізаних. :vinny:

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Я давно прочитал книгу "БЕСЕДЫ ПО ПЧЕЛОВОДСТВУ" 1915 г. написал ее дьякон киевской духовной семинарии - учитель пчело вождению.Так там много описано о Ващенке и размеры были по ширине внутренний размер улья 300 мм , "украинский" так и называли в совдеповских книгах называли украинский росширеный (размер 315 мм), про высоту рамки спорить не буду- просто не помню. Но о Ващенке после прочтения книги у меня сложилось очень хорошее впечатление и вот думаю почему на Украине помнят только Прокоповича, а Ващенка нет .Он создал улей прототип украинского, заработал на меде 1 млн. золотых рублей , эшелонами отправлял мед в Европу.

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

По розміру 410x330 мм - рамки Українського вулика ніби підрізані знизу, де його бджоли майже ніколи й не освоюють,
це хто вам таке сказав?В мене 8 українських вуликів і все там чудово освоюють. Просто не треба весною рамок більше від потреби ставити :IMHO1:
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Но о Ващенке после прочтения книги у меня сложилось очень хорошее впечатление и вот думаю почему на Украине помнят только Прокоповича, а Ващенка нет .Он создал улей прототип украинского, заработал на меде 1 млн. золотых рублей , эшелонами отправлял мед в Европу.

вітязь, Ось тому я й відрив цю тему. :hi:
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

це хто вам таке сказав?В мене 8 українських вуликів і все там чудово освоюють. Просто не треба весною рамок більше від потреби ставити

Скиталець, Я пасічникую без двох років п'ятдесят. Перепробував власноруч вже всі системи, об'їздив всю Україну, де спілкувався з не однею сотнею пасічників. І переконати мене в чомусь зворотньому просто вже ніяк не можна. Весною бджоли рамки укр. вуликів унизу не обсиджують однозначно. І це аксіома. :hi: А от Ващенка обсиджують і внизу, де матка теж засіває. Причому, матці тут створені ідеальні умови для роботи, так, як вона кладе саме по колах і рамки Ващенка є ідеально приспособленими до цього. :umora:
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ibbo Під розмір рамки 330мм необхідно особливу медогонку, стандартна не піде.І взагалі де ви взяли цей розмір 410*330мм, це не є розмір рамки Ващенка. На своєму шляху в бджільництві я зустрічав різні розміри вуликів (не стандартних) особливо в вуликах укр. типу. Такий приклад ,приходе до мене пасічник і каже зроби мені чотири українських вулика -питаю який розмір рамки -відповідь "на листок вощини" заставив принести рамку і поній робив.Ми українці експерементатори- завжди хочем чимось відрізнятися (бджіл не обманеш розміром рамки-вулик мед не носе) є в природі взяток і в дуплянці мед буде , а типи вуликів просто полегшують роботу пасічника.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

По розміру 410x330 мм - рамки Українського вулика ніби підрізані знизу, де його бджоли майже ніколи й не освоюють,
це хто вам таке сказав?В мене 8 українських вуликів і все там чудово освоюють. Просто не треба весною рамок більше від потреби ставити :IMHO1:
не треба весною рамок більше від потреби ставити
і після очистки дна закрити нижній і відкрити тільки верхній льоток - засіває суцільно і внизу рамок.
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Під розмір рамки 330мм необхідно особливу медогонку, стандартна не піде.І взагалі де ви взяли цей розмір 410*330мм, це не є розмір рамки Ващенка.

вітязь, Не люблю я слухати всяку чепуху і щодо розмірів теж. Є затверджені стандарти. Тож,- дивись хоч би й тут - Навчально-публіцистичне академвидання - В.П.Поліщук, - доктор с.г. наук, професор, В.А. Гайдар, -кандидат с.г. наук, ст. науковий співробітник Інституту бджільництва ім. П.Прокоповича - "Пасіка" К-2008р.стор.16. До вашого відома точно такий же розмір 410Х330мм має рамка і Лайанса , це для Вас спеціально , як тому, який"На своєму шляху в бджільництві зустрічав різні розміри вуликів (не стандартних) особливо в вуликах укр. типу. " А Ващенко мав пасіку - до 6 000 вуликів ,- це ще до революції із розміром рамок 410Х330мм. А медогонку я використовую звичайну трирамкову, вийнявши касети і поставивши замість них звичайну стандартну даданівську РР. :hi:
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

після очистки дна закрити нижній і відкрити тільки верхній льоток - засіває суцільно і внизу рамок.

Lavisss, Це Ваше право. поважаю Вашу думку. Але моя думка про 410Х330мм вироблялась роками, хоч цих вуликів більше двох я не тримав із- за стандартів на вощину. :hi:
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Для "загального розвитку". Бо видно багато хто і в руках книжок по історії українського бджільництва ніколи й не тримав, якщо виявляють сумніви щодо розміру вертикальної рамки 410Х330мм . Ну що ж,- читайте, вивчайте. Це ніколи не пізно. Інформація ж є золотом мислення. Ващенко В.Ф. (1850 – 1918) Василь Федорович Ващенко – відомий діяч українського вітчизняного бджільництва, що увійшов у історію бджільництва як автор протиройового методу, пропагандист кочового бджільництва, винахідник вулика – лежака з вузьковисокими рамками 410Х330мм . Народився в Полтавській губернії. Був одним з організаторів Боярської школи пасічників (Київщина), матеріально сприяв її зміцненню, а з 1907 року керував нею. За радянських часів цей навчальний заклад реорганізували в середню професійно-технічну школу, а потім – у школу бджільництва. Підготовка спеціалістів у Боярському технікумі відіграла значну роль у кадровому забезпеченні галузі. Зважаючи на те, що у вищих навчальних закладах у минулі роки не готували фахівців з такої спеціальності, технікум у Боярці був єдиним в Україні центром підготовки кваліфікованих спеціалістів з бджільництва. Розробив свою методику утримання бджіл, що відзначалася простотою і забезпечувала йому неабиякі прибутки від пасіки. На власному досвіді переконався, що багато меду дають лише сильні сім’ї. Слабкі ж і ті, що зроїлись, - це сім’ї-утриманці. Протиройовий метод Ващенка полягає в тому, що усі рамки з розплодом, маткою і бджолами переставляють до запасного льотка в задній стінці вулика. На старому місці залишалася лише одна рамка розплоду з маточником, до якої додають рамки сушнику. Сюди повертаються всі льотні бджоли і починають активно збирати мед. :umora:

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ibbo Про Ващенко читав десь років 20 назад, а як що подивитись вікепідію то там розміри є і 260 мм і 300мм і і ваших 330мм по ширині. А книжкам я в останій час не маю довіри, особливо радянського часу(захищали десертації і видумував хто шо міг) . А створення ващенком вулика було приблизно так,на базарі продаючи свій сотовий мед побачив скриню з рамками в яких знаходився сотовий мед. Він купив цю скриню (вулик дадана) , перший рік побробував, а на другий рік зробив свого вулика подібно до дуплянки,а розміри дуплянки можуть бути різні але приблизно 300мм+-30-40мм.

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ibbo Це знайшов в інтернеті Перечислю те, что мне известны. Все они относятся к дореволюционному периоду. Улей Лайанса, 20-25 рамочек 330 х 410 мм, 1864 год; Славянский улей (Цесельского или Галицийский), рамочка 227 х 480 мм, в одном корпусе 10 штук, корпуса соединяются сбоку, 1865 год; Улей Левицкого, или Варшавский улей, 20-22 рамочек 240 х 432 мм; Украинский улей, 20 рамочек 285 х 460 мм; Улей Ващенко, рамочка 260 х 475 мм; Улей Докучаева, 24 рамочки 270 х 540 мм; Улей Долиновского, 15-20 рамочек 290 х 380 мм; Улей Мочалкина, рамочка 245 х 750 мм.

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Книга Беседы по пчеловодству ст,318 первая рамка Ващенка, ширина   71\16  вершка, высота  101\2 вершка.  Вторая рамка Ващенка ширена 6 вершка ширина 101\2 вершка.1вершов-4.45 (Википендия).

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Мабуть класна система була!У нас у с.Бурти Кагарлицького району були вальці на яких робили вощину розміром системи Ващенка. У той час люди жили дуже бідно. Мені розказувала моя бабуся . Бізнес свого роду так як і інша система. Моя особиста думка.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

В ?11?.?02?.?2016в21:33, Кагарлик сказал:

Мабуть класна система була!У нас у с.Бурти Кагарлицького району були вальці на яких робили вощину розміром системи Ващенка. У той час люди жили дуже бідно. Мені розказувала моя бабуся . Бізнес свого роду так як і інша система. Моя особиста думка.

У Буртах традиційно жили працьовити , розумні, спостережливі і працелюбні хлібороби. І ще далеко задовго до сучасності. І те що там обрали рамку Ващенка - теж свідчить про те ж.  Бо ця рамка 410Х330мм - найзручніша для бджіл однозначно.:IMHO:

А якщо підбирати зручність для пасічника - то вже інша історія.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...

де зараз можна знайти рамки ващенка?

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 година тому, Скляренко сказав:

де зараз можна знайти рамки ващенка?

Донедавна були у мене разом з дідовим вуликом, у якому я розпочинав пасічникування.  А місяців 2- 3 назад віддав брату , який експериментує - пробує український І заодно , мабуть , спробує й Ващенка.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

В 07.08.2019 в 16:43, Скляренко сказал:

де зараз можна знайти рамки ващенка?

підріж українську і буде те що тобі треба :ay:.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ширина рамки Ващeнко 330мм :hmm:

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 часов назад, venchyk сказал:

Ширина рамки Ващeнко 330мм :hmm:

Щось близьке до "велико-польського"?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

У нас в селі (Чорнобаївський р-н, Черкаська обл) ще й досі використовуються! У мене було 2 таких вулики, замінив на українські. До речі так і не докопався чому М.Ф.Ващенко використовував рамку Лаянса? Скоріш за все вони були знайомі і спілкувались на сільськогосподарських виставках в європі.

Ще один цікавий факт, саме завдяки вулику М.Ф Ващенка, а вірніше його технології набув популярності 20 рамковий лежак на Даданівську рамку, поширенню яких сприяв В.А.Нестерводський (учень І.І.Корабльова.), коли українську рамку як і все "Українське" намагались викорінити.

Цитата В.А.Нестерводського: "Вулики український і Ващенка мають незначне поширення, але вони своїми розмірами рамок досить добре відповідають біології бджолиної сім"ї, і в холодні періоди року бджоли цілком їх обсідають, не буває розриву частини клубу, і матки повністю використовують стільники для засіву яєць"

Про Даданівську та Рутівську:" Обидві ці рамки все таки широкі і особливо в холодні періоди року не покриваються повністю бджолами, а порожні місця у вулику вимагають зайвого споживання корму бджолами" 

 • Like 8
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
В 26.05.2014 в 18:32, ДобровоЛ сказав:

Скиталець, Я пасічникую без двох років п'ятдесят. Перепробував власноруч вже всі системи, об'їздив всю Україну, де спілкувався з не однею сотнею пасічників. І переконати мене в чомусь зворотньому просто вже ніяк не можна. Весною бджоли рамки укр. вуликів унизу не обсиджують однозначно. І це аксіома. :hi: А от Ващенка обсиджують і внизу, де матка теж засіває. Причому, матці тут створені ідеальні умови для роботи, так, як вона кладе саме по колах і рамки Ващенка є ідеально приспособленими до цього. :umora:

рамки не підкажете де можна такі знайти? дісталися 3 вулики такі хочу відновити і заселити наступного року

українська рамка ідеально підійде?

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 година тому, Скляренко сказав:

рамки не підкажете де можна такі знайти? дісталися 3 вулики такі хочу відновити і заселити наступного року

українська рамка ідеально підійде?

Ні, вона трохи інша. Знизу вкорочена, а з боків, здається, на 10 см ширша.

А де ви раніше були? Віддав вже я і свій вулик Ващенка, що дістався мені ще від діда Антона, і рамки теж. :dntknw:

Link to comment
Share on other sites

В 09.08.2019 в 16:15, Ю.М. сказав:

У нас в селі (Чорнобаївський р-н, Черкаська обл) ще й досі використовуються! У мене було 2 таких вулики, замінив на українські. До речі так і не докопався чому М.Ф.Ващенко використовував рамку Лаянса? Скоріш за все вони були знайомі і спілкувались на сільськогосподарських виставках в європі.

Ще один цікавий факт, саме завдяки вулику М.Ф Ващенка, а вірніше його технології набув популярності 20 рамковий лежак на Даданівську рамку, поширенню яких сприяв В.А.Нестерводський (учень І.І.Корабльова.), коли українську рамку як і все "Українське" намагались викорінити.

Цитата В.А.Нестерводського: "Вулики український і Ващенка мають незначне поширення, але вони своїми розмірами рамок досить добре відповідають біології бджолиної сім"ї, і в холодні періоди року бджоли цілком їх обсідають, не буває розриву частини клубу, і матки повністю використовують стільники для засіву яєць"

...

"...так і не докопався чому М.Ф.Ващенко використовував рамку Лаянса?"

   А  це дуже просто . Оскільки я цій темі колись приділяв був масу часу ще з дитинства, бо у мене першим був саме вулик Ващенка, то я тут дока. За знайомства ніде прописано не було. А от що розміри рамки взяті ним з дупел - то це точно. Про це не раз повідомлялося у старих виданнях. Сам кілька таких дупел вирізав, і  стільники з них майже повністю ставали в рамки Ващенка без укорочень.:dntknw:

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...