Jump to content

Сон-трава (простріл)


ДобровоЛ
 Share

Recommended Posts

Сон трава, особливості посадки і догляд

Простріл або як його часто називають Сон-трава, це первоцвіт, який розпускається одним з перших після зими, довго цвіте, а потім до кінця літа прикрашає сад своїми плодами. Майже всі види прострілу люблять рости на відкритих місцях, добре освітлених і прогрітих - степ, узлісся, піднесеність або гори. Майже всі вони ростуть на вапняних грунтах. Це багаторічні, довго живучі рослини з довгим кореневищем, часто сильно опушені. Листя у них ажурні. Квітки розпускаються до появи листя або одночасно з нею, завжди поодинокі, великі, широко відкриті або дзвонові. Різноманітність забарвлень квіток вражає. Вони можуть бути синіми, фіолетовими, білими, рожевими, червоними, жовтими і коричневими, майже чорними. За своєю морозостійкості, невибагливості і декоративності простріл відмінно підходить для вирощування на присадибних ділянках в нашому кліматі.

    Період цвітіння починається ще до появи листя і триває з кінця квітня по травень. Квіти сон-трави добре відвідують бджоли, збираючи як нектар, так і поживний і цінний у цей період пилок, яким такм щедро ділиться з комахами ця квітка. 

                                                     Вирощування прострілу 

Мабуть, головні вимоги для успішного вирощування прострілу - вони не люблять застою води в грунті і пересадок з оголеними коренями. Тому місце посадки в саду потрібно вибирати ретельно - через пару років рослину складно буде пересадити. Шукайте в саду місце з максимальною освітленістю: сонячне або з легкою тінню, з глибоко обробленим, пухким і живильним грунтом. Простріли ідеально підходять для рокаріїв - їх покликання рости серед каміння. Підходять вони і для переднього плану квітників. Полив необхідний лише молодим рослинам. Потім коріння прострілу глибоко проникають у грунт і можуть витримувати досить тривалу посуху. А ось зайва вогкість їм шкідлива, вони можуть вражатися гниллю. Прижившийся простріл важко загубити. Хіба, що миші люблять поласувати соковитою серцевиною цих рослин.

                                                   Розмноження сон-трави

Чразмно ерез те, що коренева система рослини глибоко йде в грунт розмножувати рослини діленням куща неможливо, і взагалі дорослі рослини погано переносять пересадку, а спроби укоренити рослини, взяті з природи, закінчуються невдачею. Тому сон-траву розмножують насіннєвим способом. Проте варто пам'ятати, що рослини, отримані із зібраних насінь, можуть відрізнятися за зовнішнім виглядом від батьківських форм і зацвітають тільки на 3-4-й рік життя. Для того, щоб насіння «прокинулися», їм потрібно стратифікація.

                                                             Посів насіння

Зібране восени насіння, в січні сіють у суміш, яка складається з 3 частин компостної землі, 1 частини торфу і 1 частини піску з додаванням комплексного добрива. Отримана суміш повинна бути пухкою і родючою. Необхідно дотримуватися відстані між посіяним насінням, так як загущені рослини розвиваються повільно і уражаються чорною ніжкою. Не варто присипати насіння грунтом - вони світлочутливі і сходять тільки на яскравому сонці. Просто потрібно злегка придавити їх до грунту, а потім акуратно зволожити з пульверизатора. У такому вигляді ящики залишають у приміщенні на дві доби, давши можливість насінню набрякнути. На третю добу ємності виносять на вулицю, засипають снігом і залишають до весни. Протягом 2-3 місяців вони проходять природну стратифікацію. Уже в березні ємності заносять у приміщення. Температура повітря повинна бути близько 25 С. Необхідну високу вологість повітря можна забезпечити, прикривши посіви склом. Зазвичай сходи з'являються через тиждень - два. Сіянці в стадії 2-3 справжніх листочків краще розсадити по касетах. У перший рік життя рослини терпимі до пересадок.

                                                    Посадка сон-трави, особливості

Молоді рослини можна висадити в сад у квітні - травні, і відразу на постійне місце. Це, мабуть, найвідповідальніша і трудомістка операція. У першу чергу необхідно пересаджувати рослини, які відрізняються інтенсивним зростанням і великими розмірами. Рослини пересаджують з 3-4 справжніми листками. Відстань між рослинами при посадці необхідно зберігати в 30-40 см. У посушливий час року щойно посаджені рослини рекомендується мульчувати і частіше поливати. Як підгодівлі слід використовувати перегній або торф, саме вони дають рослині елементи, що призводять до пишного цвітіння. Сон трава - морозостійка рослина. Простріли першого року посадки на зиму слід прикрити лапником. Якщо зима безсніжна, то і дорослу рослину можна прикрити. Простріл майже не уражується хворобами і шкідниками.

                                             Найпопулярніши сорти сон-трави

Для вирощування сон трави в садах краще всього вибирати садові гібриди, які невибагливі, морозостійкі і довговічні.

Серед садівників найбільш популярними є:

 • сортЄвропейський простріл звичайний. Він утворює потужні, до півметра в діаметрі, кущі, які в травні видають цілі феєрверки квіток. На дорослому кущі їх може бути ціла сотня! Квітконоси і листя розвиваються одночасно, а квітки розкриваються поступово, через що цвітіння розтягується і може закінчитися в червні. Цьому роду властиво повторне слабке цвітіння Дуже часто на кущі є і квітки, і плоди. У прострілу звичайного є безліч сортів і форм. Розрізняються вони в основному забарвленням, кількістю і рассеченностью пелюсток.
 • Простріл жовтіючий має рідкісне забарвлення - квітки шовкові, сяюче жовті, з сильним опушенням і часто з бузковим штрихуванням зовні.
 • Простріли луговий і гірський виглядають скромніше. Рослини потужні, але квітки невеликі темні, лілово-коричневі або фіолетові, никнуть, витончено згинаючи стеблинки. Цвітіння рясне і розтягнуте.
 • Простріл Турчанінова має дрібні квітки, але дивно рясно цвіте чистим синім кольором.
 • Простріли словацький і Галлера можуть похвалитися найбільшими розмірами. Квіти великі, до 9 см в діаметрі. Буквально від кореня до кінчиків пелюсток їх огортає сріблястий пух.

Корисно знати, що посаджені поруч близькі види або сорти одного виду легко переопиляются, і потомство буде непередбачуваним, тому їх необхідно розміщувати в саду якнайдалі.

Простріли добре поєднуються з примулами, їх листя контрастує, а цвітуть вони одночасно. Садівникам слід пам'ятати, що сік що виділяє сон - трава може викликати подразнення шкіри. Хоча при вмілому використанні, має седативну властивість.

 • Like 2
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

   Кажись она в Красной  книге... Этот цветок мне чем-то крокусы напоминает. А я видел недельку назад одна бабуля продавала сон-траву - цветы и даже коренья для посадки.

  Но пишут, что пересадке не очень поддается. Я тоже как-то пробовал пересадить дикорастущие - не получилось. 

Правильно, нужно попробовать семенами.:IMHO1:

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 годину тому, Pchelnik 2 сказав:

   Кажись она в Красной  книге... Этот цветок мне чем-то крокусы напоминает. А я видел недельку назад одна бабуля продавала сон-траву - цветы и даже коренья для посадки.

  Но пишут, что пересадке не очень поддается. Я тоже как-то пробовал пересадить дикорастущие - не получилось. 

Правильно, нужно попробовать семенами.:IMHO1:

 И что  - растение это действительно в красной книге?..

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 час назад, luka сказал:

И что  - растение это действительно в красной книге?..

Действительно.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...