Jump to content
 • entries
  7
 • comments
  5
 • views
  1,396

Стандартні методи для характеристики підвидів та екотипів Apis mellifera. Частина1. ВСТУП


Олексій Івженко

762 views

 Share

Journal of Apicultural Research 2013 Marina D Meixner, Maria Pinto, Maria Bouga, Per Kryger, Evgeniya Ivanova та Stefan Fuchs
Продовження статті - ТУТ
 
Натуральний ареал Apis mellifera включає Африку та Євразію. Крім того, цей вид був поширений людьми на всіх інших континентах, крім Антарктиди, і інтенсивно використовується в процесі запилення та виробництва меду в усьому світі.
Медоносні бджоли демонструють значні географічні відмінності, що призводять до адаптації до регіонально різних факторів клімату та рослинності, а також до переважаючих шкідників та патогенів. Проте ця природна спадщина дедалі більше руйнується зусиллями бджолярів з тривожною швидкістю. Попит на високі економічні показники бджолиних колоній у поєднанні з бажаними поведінковими характеристиками призвів до значних змін, викликаних систематичним завезенням бджіл. Таким чином, оригінальний географічний розподіл руйнується в масштабах світу через масові ввезення та зростаючу практику торгівлі бджолиними матками та колоніями. Ці заходи загрожують регіональним породам та екотипам шляхом гібридизації (De la R?a et al., 2009; Meixner et al., 2010), а також шляхом додавання різноманітних відселекціонованих ліній з різними властивостями до місцевого ареалу. Часто відбувається навмисна заміна місцевих підвидів - бджолами з більш бажаними ознаками та більшим комерційним інтересом (наприклад, заміна A. m. mellifera в Північній та Центральній Європі A. m. carnica та A. m. ligustica ) (Bouga et al., 2011).
Недоліком цих економічно керованих процесів є зростаюча тенденція до однорідності популяцій медоносних бджіл у Європі, що призводить до втрати як генетичної різноманітності, так і специфічних адаптацій до місцевих умов (розглянута в De la Rua et al., 2009; Meixner et al. , 2010).
27545146_1835701063394601_57767874876348
Обриси оригінальних порід медоносних бджіл. F. Ruttner.
Медоносні бджоли особливо чутливі до інбридингу ( Seeley та Tarpy, 2007 р. Та посилання на них). Тому втрата генетичного різноманіття викликає серйозну стурбованість. Показано, що колонії з зниженою генетичною різноманітністю менш здатні контролювати температуру вуликів (Jones et al., 2004) і більш схильні до розвитку захворювань при паразитах (наприклад, Tarpy, 2003). Таке скорочення генетичної різноманітності також може вплинути на здатність популяції медоносних бджіл адаптуватися до нових загроз, таких як нововведені паразити, (наприклад varroa).
 
Таким чином, існує широко визнана необхідність підтримати регіональні зусилля щодо розведення, і зберегти локальну адаптацію та підтримувати локальні породи в ізольованих пасіках. Щоб досягти цієї мети, необхідно мати еталонну базу для виявлення штамів, які будуть використовуватися для розведення. Щоб забезпечити стабільну базову лінію, важливо, щоб ці ізольовані пасіки відображали природне відхилення (лінії) медоносних бджіл, оскільки відомо, що бджолярі та селекціонери часто працюють з немісцевим генетичним матеріалом. Проте, хоча грубі обриси оригінальних порід медоносних бджіл більш-менш з'ясовані, багато деталей все ще не вивчено. Десять із 27 описаних в наступних частинах (цієї публікації) підвидів зустрічаються в Європі, але в багатьох з них можна спостерігати значні відмінності, а деякі можуть бути розділені в різноманіття "екотипів". Кілька підвидів та екотипів можна вважати зниклими (De la R?a et al., 2009). За винятком підвидів, яким може бути призначений формальний таксон, офіційне визначення екотипів не існує. Однак концепція екотипу може включати в себе будь-який регіональний натуральний бджолиний тип, достатній для того, щоб затвердити потребу в назві. На додаток до цих уточнень, науковий опис та визнання різноманітності медоносних бджіл в Європі не можна вважати завершеним, оскільки великі території, переважно у східній частині континенту, ще не вивчені систематично. В наступній статті ми підсумуємо поточний стан знань про підвиди медоносної бджоли та екотипових варіацій в Європі.
 
Історично склалося так, що поточна картина географічної варіації медоносних бджіл з часом з'являється з результатів численних публікацій. До цих пір найбільш повна компіляція все ще забезпечується монографією Рутнера (1988), яка базується на застосуванні числової таксономії з використанням елементів "класичної" морфометрії. З тих пір, іншими дослідниками були додані багато деталей до контурів цієї основної картини. Однак, оскільки методи різних дослідників відрізняються, а результати, отримані за допомогою різних методів, часто не збігаються, зараз існує критична потреба в інтеграції баз даних, створення загальнодоступних наборів еталонних даних та гармонізація процедур для досягнення і визнання "консенсусних довідкових наборів даних". На сьогоднішній день в різних лабораторіях зберігаються незалежні еталонні зразки, і існують ще значні прогалини щодо відповідності молекулярних результатів класичним визначенням морфометричних груп. Коротше кажучи, досі не існує домовленості про спільну процедуру, що підвищує значну потребу в роботі над доступною базою даних європейських підвидів та екотипів, інтеграцією записів, отриманих різними методами, і слугуватиме еталоном для майбутніх дослідницьких проектів та потреб в ідентифікації.
 
Тим не менше, зазначивши ці недоліки і намагаючись вдосконалити, методи визначення та ідентифікації медових бджіл на морфологічному та молекулярному рівнях досягли досить складного етапу. Нашою метою в цьому документі є надання рекомендацій та детальних описів різноманітних морфологічних та молекулярних методів з метою полегшення отримання даних, сумісних для інтеграції, для більш послідовного вивчення різноманітності медоносних бджоли в Європі та світі.
далі буде...
 • Like 1
 • Thanks 1
 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...