Jump to content
 • entries
  7
 • comments
  5
 • views
  1,396

Norman Carreck. Чи є моя бджола "кращою", ніж ваша?


Олексій Івженко

627 views

 Share

 
Як і більшість тваринників, або виробників сільськогосподарських культур, бджолярі часто переймаються думкою, що різновиди бджіл, які є в інших місцях, певним чином є "кращими", ніж ті, що вони вже мають (Carreck, 2007). Крім того, багато хто з них має велику патріотичну гордість своєю "місцевою бджолою", вважаючи її вищою проти всіх інших. Такі обговорення можуть стати різкими суперечками, заповнюючи багато годин під час відвідування пабів після бджолиних зустрічей або на конференціях.
Дослідження ранніх випусків журналу British bee journal або Bee World показує, що листи до редакцій наповнені подібними дискусіями, і дискусії продовжуються сьогодні в мережі Інтернет та дискусійних групах. Частина причини цієї триваючої дискусії полягає в тому, що питання, що виникають, майже повністю суб'єктивні, тому що дуже мало прямих порівнянь характеристик різних штамів бджіл. Це може бути жахливою єресью сказати так, але більша частина книги брата Адама “Пошук кращих ліній бджіл” (Адам, 1968) містить його суб'єктивні думки про характеристики і достоїнства різних штамів бджіл, а не будь-який об'єктивне дослідження.
27072366_1831928827105158_80348066002823
Photo. 1. the European dark bee Apis mellifera mellifera
Учасники робочої групи (WG4), группи що складають міжнародну мережу з втрати колонії медоносних бджіл, "COLOSS" стурбовані використанням “різноманітності та життєздатності” як засобу боротьби з проблемами шкідників та хвороб (Neumann & Carreck, 2010). Існує багато доказів, наприклад, про те, що певні штами бджіл, принаймні, частково стійкі до Varroa, але часто, коли ці бджоли переміщуються в іншому місці, цей опір не є очевидним (Carreck, 1998). Як же ми можемо об'єктивно оцінити ці бджоли?
27337265_1831931453771562_48164383720690
Photo. 2. the Italian bee Apis mellifera ligustica
Існує багато різних методів, що дозволяють оцінити стійкість до хвороб, що може спричинити суперечливі результати та запобігти прямому порівнянню. Аналогічно, методи ідентифікації та розрізнення різних штамів бджоли багато і різноманітні. Класичні та геометричні морфометричні вимірювання, наприклад, руйнування крила, можуть виконуватися різними способами, а зростаючий діапазон сучасних молекулярних методів дає ще більший вибір. Асортимент різних доступних статистичних методів може додати додатковий рівень можливих аналізів.
Тому важливо, щоб генетичні ресурси, доступні в наших медових бджолах, могли експлуатуватися, наприклад, для того, щоб знизити нашу залежність від хімічного контролю за хворобами, стандартизовані методи розробляються і використовуються, по-перше, для виявлення відмінностей між різними популяціями медоносних бджіл, а по-друге, для оцінки резистентності до хвороб та встановлення програм вирощування. Нарешті, важливим є певний засіб відокремлення ефектів генотипу, тобто характерних для бджоли характеру, від впливу навколишнього середовища, який може їх замаскувати. Останнім часом були опубліковані кілька основних робіт з цих двох перших тем, і зараз проводяться експерименти з вивчення третього.
27459533_1831933143771393_42552303942382
Photo. 3. The Carniolan bee Apis mellifera carnica
По-перше, Марія Буга та її колеги опублікували (Bouga ef at., 2011) огляд методів дискримінації популяцій медоносних бджіл, які застосовуються до європейського бджільництва. Вчені з 19 європейських країн переглянули методи, використані у відповідних країнах для розрізнення різних штамів бджоли, сучасного стану знань про штами, присутні у певних районах, та характеристик цих бджіл, які можуть виявитися корисними. Нарешті, обговорюються нові та потенційно нові технології.
По-друге, Ральф Бюхлер та його колеги (Buchler et al., 2010) підготували огляд методів розведення Varroa в Європі, а Том Риндерер та його колеги зробили те ж саме для Північної Америки (Rinderer ef at., 2010). Вони переглянули випадки очевидного опору Varroa у необроблених від кліща популяціях бджіл та можливості розведення з тих, хто вижив. Також обговорюються характеристики, які були використані в програмах розведення. Нарешті, оцінюються різні програми, великі та малі, і повідомляється про прогрес та перспективи майбутнього.
Для того, щоб вирішувати третє запитання, члени WG4 в даний час займаються сміливим експериментом "Генотип-середовище взаємодії", що включає порівняння 18 місцевих штами бджоли випробували в 16 різних місцях по всій Європі за спільним протоколом, що просто було б неможливим без співпраці, створеної мережею COIOSS. На кожному місці, колонії які очолюють королеви місцевого штаму, утримуються поряд з колоніями, очолюваними ще двома штамами, які забезпечують інші центри. Колонії утримуються в стандартизованих умовах та оцінюються за рядом показників ефективності, використовуючи стандартизовані методи. Деякі дуже попередні результати були представлені на нараді COIOSS в Туреччині у вересні 2010 р., Але очевидно, що необхідно провести аналіз низки сезонів, перш ніж зробити тверді висновки.
 • Like 2
 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...