Jump to content
 • entries
  2
 • comments
  35
 • views
  1,898

Селекція аборигенних бджіл. Моє бачення.


teplov

3,022 views

 Share

  Є матковади та звичайні бджолярі, які досить успішно проводять племінну роботу з аборигенними бджолами в себе на пасіці. Без морфологічних промірів. В них є свої постійні клієнти, як на маток так і на пакети, це значить що їхня робота доволі успішна. Якщо судити по-людськи, то ці  бджолярі мають право вдосконалювати методи селекції, йдучи практично тим же шляхом, та мати свої брендові лінії. Та якщо зараз в них на пасіці відібрати тих пару маток, які по морфологічних аналізах відповідають УС (якщо вони взагалі там є), то скоріш за все вони не будуть кращі, а пророблена робота на протязі багатьох років практично піде котові під хвіст.

    На сьогодні нам відомі різні методи селекції, до того ж доступне контрольоване парування. Вважаю  найбільш підходящою системою селекції для аборигенних бджіл, з якими проведена в певній мірі племінна робота, але вони не відповідають стандартам УС, це методи Брата Адама.

   Практично на такій пасіці вже є лінії, які мають спільні стабільні корисні якості, по яких вівся відбір. Господарі цих господарств, як правило здравомислячі та успішні в бджільництві. Інакше я не наважився би це все писати.

   Кілька слів про те, що в Бакфасті намішано багато порід, в умовній УС їх не набагато менше, також прилиття корисних ознак, для цього теж не потрібно в Африку їхати, просто найти в себе чи товариша на пасіці сім’ю з ярко вираженими потрібними для нас якостями.

Всі ці методи описувати немає сенсу, воно все є в книгах та й в Інтернеті інформації достатньо.

До прикладу, як оцінює сім’ї Пол Юнгельс. Можна взяти за основу.

 

життєздатність бджіл

Пояснення.

З генетичної точки зору, в ідеалі хотілося б бути в змозі провести зв'язок кожної сім’ї  між зараженням одним або декількома захворюваннями і  низькою життєздатностю бджолиних сімей . На практиці ці дві функції в значній мірі пов'язані між собою. Встановлено, що бджоли з низькою життєздатністью - страждають від хвороб під час критичних фаз річного розвитку. Так, наприклад, навесні коли зимувалі бджоли змінюються молодими. Також під час літнього нарощування, бувають ознаки підвищеної схильності до вірусних захворювань (повільний або гострий вірусний параліч). Як правило, це втрата життєздатності може бути розпізнана за допомогою раптового падіння сили сімей між весняним взятком та літнім. З причин поки невідомих, є ймовірно, цілий ряд взаємозалежних чинників, які  варто більш ретельно дослідити.

В даний час відомо, що необроблені сім’ї, дуже мало, або взагалі просідають не від самого кліща, а від вірусних хвороб які він переносить.

Оцінка.

Проводиться оцінка взаємозв'язку між ступенем площі поверхні гнізда розплоду і кількістю бджоли, беручи до уваги тривалість життя бджіл. Крім того, враховується здатність відновлення сили сім’ї  після інтенсивного взятку.  Якщо при нормальних умовах, сім’я  має ознаки захворювання, вона опускається в низ по рейтингу.

Мета селективного заводчика

Мета зрозуміла. Що шукати в популяції дорослих бджіл без найменших ознак хвороби!

Нинішня ситуація.

Мета, здається, була досягнута для всіх захворювань, пов'язаних з весняним розвитком і незначними зимовими втратами. Мета не допустити до розмноження ті сім’ї,  які схильні до захворювань.

2) Життєздатність розплоду.

Пояснення.

Має бути компактне гніздо з щільним здоровим розплодом. Строкатий розплід з великою ймовірністю може вказувати як на хворобу розплоду так і на захворювання матки.

У першому ряду всіх видимих захворювань розплоду це аскосфероз, (грибкове захворювання, крейдяний розплід).

Мішотчатий розплід (вірусне захворювання) також іноді з'являється.

Умови, які призводять до появи патологій розплоду є такими ж, як і для дорослих бджіл (див 1). Так, наприклад сприяє зараженню сімей, повернення холодів або через брак їжі в березні або квітні чи знову ж таки за присутності певних стресових факторів (варроатозом..)

Печатний розплід з порожніми чарунками є не тільки результатом хвороби розплоду. Точно такі ж симптоми можуть спостерігатися у випадках близькоспорідненого спарювання. Інбридинг також несе відповідальність за  літальні фактори, які були описані, але які важко визначити. Оскільки необхідно розрізняти походження прогалин в розплоді. В нашому випадку, завдяки контрольованому спаровуванню та достовірно знаючи родовід матки ми можемо точно знати степінь інбридингу.

Проблема виникає з великої зараженості варроатозом. Тест на чищення чарунок з пошкодженим розплодом є одним з найбільш надійних критеріїв відбору. Отже вароа слід брати до уваги при оцінці життєздатності розплоду особливо в кінці активного сезону.

Оцінка.

 Життєздатність розплоду оцінюється в весняно-літній період в періоди максимального нарощування. Кращий рейтинг дається, якщо виводок вільний від хвороби навіть під час критичних фаз. Сама низька оцінка ставиться, якщо при сприятливих умовах та за присутності взятку виявляються різного роду дефекти розплоду.

Мета селекціонера заводчика.

Що стосується пункту 1, життєздатність бджіл, в сім’ї  мають бути здорові бджоли які чистять найбільший відсоток чарунок які постраждали від шкідливих організмів, таких як варроа та ін.

Нинішня ситуація.

На сьогодні бджоли Бакфаст в основному мають вищу середнього стійкість до різних захворювань розплоду, та ще є над чим працювати.

3) М'якість / агресія

Пояснення.

Бакфаст, це доволі лагідні бджоли що дозволяє працювати з ними без захисної сітки, також дає змогу обслужити більшу кількість бджолиних сімей за певний проміжок часу. Однак виникає питання: чи не втрачають занадто лагідні бджоли інші свої корисні властивості, до прикладу захист від паразитів, таких як вароа. Ряд науковців припускають, що дуже велика м'якість приводить до абсолютно пасивного відношенню до кліща.  Однак це досі не було достовірно доказано.

Саме з цієї причини в останні роки в Європі мета селекції була переглянута таким чином, що замість того, щоб шукати крайню лагідність незалежно від сезону,  в сторону середньої, яка би дозволяла відносно швидкі маніпуляції з сім’єю. З іншого боку не можна допускати до розмноження ті сім’ї, бджоли яких переслідують людей та тварин.

Слід пам'ятати також, що в одній і тій же сім’ї захисні реакції значно коливаються в залежності від пори року, наявності взятку, часу доби.

Бджоли Бакфаст доволі миролюбні, кліща вароа в їхніх сім’ях не більше ніж в інших породах, тож більшу агресивність допускати не варто, а потрібно тримати на сьогоднішньому рівні.

Оцінка.

Можливості для оцінки протягом року більш ніж достатньо. Початкові оцінки повинні бути зроблені під час цвітіння ріпаку. Також оцінки виставляються при кожному огляді, на протязі всього сезону. Найнижчі бали дають сім’ям, бджоли яких при знятті дашка з вулика, хвилюються, викучуються з верху на рамки, реагують на різкі рухи підчас роботи з ними, масово злітають, жалять. Коротше кажучи, якщо Сім’я  може бути швидко  без захисної сітки, та диму оглянута під час цвітіння ріпаку, а також далі на протязі літа немає проблем заглянути до неї з ранку, вечері чи холодну погоду. Їй ставиться найвищий бал.

Мета селекціонера заводчика.

М'якість має бути такою, щоб мати змогу працювати з сім’єю у будь яку пору року. Влітку в гарну погоду, вона повинна бути взагалі забезпечена, та давати можливість оглядати себе без диму та захисного одягу.

4 Схильність до роїння.

Ніякі властивості бджіл так не міняються від року в рік, та від зміни місцевості, як роїння та медпродуктивність. Також схильність до роїння в великій мірі залежить від об’єму вулика та методу пасічникування.

Оцінка.

Оцінюються сім’ї з минулорічними матками, достовірні оцінки можуть бути тільки в «ройові» роки. Якщо в рік коли роїв взагалі мало, а сім’я яку оцінюємо має ознаки роїння, вона отримує найнижчу оцінку, подальша робота з нею припиняється.     

В Бакфаста взагалі то мають бути оцінки «добре» якщо сім’я закладає невелику кількість маточників, а інших ознак того що вона в ройовому і не видно, після одно чи дворазового обривання маточників, виходить з ройового стану. Або може бути «дуже добре» це коли взагалі немає ознак роїння.

 Мета селекціонера заводчика.

Подолати зовсім інстинкт розмноження (роїння) не природно та і мабуть не можливо. Мета полягає в отримані бджолиних сімей які не входять в ройовий стан, а той відсоток який має таке бажання, легко з нього виводиться.

5 Плодовитість, сила сім’ї.

Кількість чарунок з розплодом та щільність (компактність) гнізда, залежить як від яйценосності матки так і в не меншій мірі і від схильності бджіл сім’ї до утримання такого гнізда.

Оцінка.

Площа поверхні, яку займає розплід слід оцінювати так: кількість рамок з розплодом та площа яку він займає на кожній рамці (компактність гнізда). Максимальна оцінка надається сім’ям які мають в Травні-Червні біля 10 даданівських рамок розплоду з малою кількістю меду на цих рамках. Тривалість часу коли в гнізді максимальна кількість розплоду теж оцінюється, та дається остаточна оцінка.

 Мета селекціонера заводчика

 Мова йде про пошук компромісу між адекватним коефіцієнтом народжуваності і рядом інших чинників: головним чином, довговічність бджіл, кількість розплоду та компактність гнізда.

 Нинішня ситуація.

 Бакфаст матки можна сказати, дуже плодовиті. Тільки італо-американська бджола перевершує її в цьому, але має більш коротку тривалість життя.

 6  Мед врожаю

пояснення

 Максимальні взятки є результатом балансу всіх елементів, від виходу нектару, до запечатання готового меду в надставках. Це кількість медоносів та сприятливі погодні умов Заводчик не може просто вести відбір на саму продуктивність, яка занадто складна. Тому необхідно покладатися на непрямі показники, описані вище: стійкість до хвороб, тривалості життя, життєздатність, плодючість і небажання роїтися. До цих якостей можуть бути додані інші, які важко визначити або виміряти. Це старанність та завзяття у пошуках корму, (запах і орієнтація), дальність польоту, поділ праці у вулику. Саме ці риси, які в кінцевому підсумку роблять різницю в медозборі.

 Оцінка

 Вкрай важливо, щоб довкілля і клімат були сприятливі, так що сукупность факторів, що впливають на принос нектару мають бути враховані при оцінці. Цілком можна виміряти точно кількість меду. Але це ні в якому разі не можна порівнювати показники між різними пасіками, тому що умови для медозбору на тих пасіках можуть доволі сильно різнитись навіть якщо відстань між ними всього декілька кілометрів. Найкраще порівнювати сім’ї на одній пасіці відносно сім’ї «рекордистки».  

Для оцінки найкраще створити точок з генетично однорідними сім’ями в кількості 30-40. Особливо цікаво якщо таких груп декілька в різних кліматичних умовах.

Сім’ї які по медозбору близько до рекордистки отримують вищі бали, середні то і бали середні, решта низькі.

Оцінка дається для кожного медозбору.

 Мета селекціонера заводчика.

 Щоб пасічники мали рівні за розвитком, високопродуктивні сім’ї, з великою масою бджоли, та легко керувати щоб не допустити роїння. Щоб сім’ї працювали як на ранніх так і пізніх взятках як найкраще.

 Нинішня ситуація.

 В усьому світі бджоли Бакфаст показали себе як найбільш продуктивна порода. Це підтверджується тим, що більшість професійних бджолярів з усіх континентів перейшли на ню.

 7) Будування перемичок.

 Пояснення.

 Схильність до будування перемичок має свій початок в природі. У сучасних методах пасічникування це тільки ускладнює роботу бджоляра. Це не дуже вдалу "особливість" можна досить легко усунути за допомогою традиційного відбору. Але вона повертається так само швидко при послідуючих схрещуваннях або  при не контрольованому заплідненні. Звичайно якщо у вулику мало місця, до того ж в природі не поганий взяток, бджоли застроять все що тільки можна.

 Оцінка.

 Ця оцінка не може бути вірно зроблена під час сильного медозбору. Та все ж, максимальна оцінка дається сім’ям, які навіть під час сильного медозбору практично не будують перемичок між рамками та корпусами.

З іншого боку, сім’ї котрі будують при слабкому взятку та при достатньому просторі у вулику отримують найнижчий бал.

 Мета селективного заводчика.

 Мають бути сім’ї  які майже не будують перемичок між рамками та медовими надставками, це дає можливість більш швидко працювати з ними, та менше давити бджоли.

 Нинішня ситуація

  Бакфаст це єдина раса бджіл, для яких програма відбору була реалізована, що враховує цю характеристику.

 8) Прополіс

пояснення

 Всім відомо, що прополіс у вулику діє як антибактеріальний засіб, тому певна його кількість бджолам потрібна стерилізації стінок та й самого повітря, також щоб усувати щілини створюючи цим сприятливий мікроклімат у вулику.   довгими-стаєр, щоб зберегти ту ж середовище проживання протягом декількох років. Однак через свою липкість та здатність сильно склеювати рамки, особливо коли його занадто, є перешкодою при обстеженні сімей. Більш того важко позбутися плям на одязі. Поведінка бджіл в збиральні прополісу значно варіює. Деякі породи, такі як анатолійська і кавказька приносять у великих кількостях протягом усього року. Інші, такі як чорна бджоли збирають багато, але в кінці сезону. Бджоли Carniolan використовує чисті прополіс протягом літа, суміш прополісу і воску восени.

 оцінка

 Сім’ї , які прополісують в великій кількості літом серпень включно, мають низький бал. В міру посилюється в вересні / жовтні, коли йде до зими, високий бал.

 Мета селекціонера заводчика.

 Придушення цього інстинкту було б штучним і, ймовірно, шкідливі для бджіл. Навесні ідеальні сім’ї  приберуть надлишки прополісу.

 Нинішня ситуація

  Бакфаст в даний час єдина порода бджіл, для яких застосовується програма відбору, яка враховує цю характеристику.

 9) Зимівля.

 Пояснення.

 Ми здійснюємо заміну маток в наших виробничих колоній кожен рік. Однак у всіх сім’ях  рейтингом вище середнього зберігаєм матку для зимівлі. Хід цієї зимівлі і подальше весняне нарощування є важливими критеріями відбору. Після оцінки зимівлі відбираються матки для подальшої селекції.

 Оцінка.

 Оскільки всі наші вулики ідентичні вони мають мати однакову кількість корму, та приблизно однакову кількість бджоли.

Звичайно, кандидати на подальше розмноження розглядаються з найбільшою увагою. Навесні, рівень нарощуванням оцінюється шляхом порівняння міцності сімей. Також бракуються сім’ї в котрих занадто ранній розплід.

Мета селективного заводчика

Відбирати для розмноження сім’ї які вчасно припиняють яйцекладку восени, гарно зимують, та до першого обльоту не мають розплоду. Але мають бути готові в кінці квітня до медозбору, і це без будь-якої стимуляції або посилення.

 10) варроа

Пояснення.

 Вибір бджоли більш терпимої до варроа все ще перебуває на початковій стадії. Рік за роком фундаментальні дослідження цього паразита приносить нам нові знання. Працює багато програм для виведення варотолерантних бджіл, відшукуються вже стійкі до вароа бджоли, такі як Приморська, Елгон та інші.

 Оцінка

 Виставляємо оцінки в залежності від осипу кліща після літньої та осінньої обробки. Також оцінюємо здатність бджіл до санітарно-гігієнічної очистки чарунок з пошкодженим розплодом, в цьому випадку ставиться не оцінка, а відсоток не очищених чарунок через 24 години після їх пошкодження.

Також варто звертати увагу, відмітити сім’ї в яких осип не малий але немає вторинних ознак вірусних захворювань бджіл та розплоду. 

 Мета селективного заводчика

 Без сумнівів. Ми повинні досягти того щоб мати продуктивні сім’ї, які підтримують себе без найменшого лікування або інших якихось маніпуляцій з ними.

На закінчення.

 За допомогою цих десяти пунктів ми сподіваємося, що внесли свій внесок у краще розуміння того, що мається на увазі під селекцією в бджільництві. Однак відмінності між теорією і практикою неминучі. Ми повинні розуміти це. Відбір в бджолосімей є складним і часто неясним, та лякає непосвячених. Та якщо ретельно вести весь час оцінку, з часом стає все більш зрозумілим на що потрібно звертати увагу. На практиці чим більше ми намагаємось зрозуміти взаємозв’язок всіх чинників які впливають на ту чи іншу поведінку бджіл, тим більш складною стає справа. Не потрібно цього боятись, запевняємо що така ситуація у всіх хто займається селекцією бджіл. Навпаки потрібно з насторогою відноситись до тих людей котрі запевняють що все знають, та впевненні в результатах які отримають у цій справі

 

 • Like 25
 • Thanks 4
 Share

20 Comments


Recommended Comments

Непонятно. Статья называется "Селекция аборигенных пчел", а в тексте постоянно оценивается бакфаст? Он уже абориген в Украине?

 

 • Like 2
Link to comment

Ну что тут непонятного? Там же написано, что можно взять за основу как и какие качества оценивать, а какую породу оценивать - так без разницы, главное чтобы всё одинаково.

 • Like 3
Link to comment
В 02.12.2017 в 17:16, Sadovod сказав:

Непонятно. Статья называется "Селекция аборигенных пчел", а в тексте постоянно оценивается бакфаст? Он уже абориген в Украине?

 

Взяті цитати із перекладу роботи відомого матковода, який займається Бакфастом. Так написано в першоджерелі. 

 • Like 5
Link to comment

  "Саме з цієї причини в останні роки в Європі мета селекції була переглянута таким чином, що замість того, щоб шукати крайню лагідність незалежно від сезону,  в сторону середньої, яка би дозволяла відносно швидкі маніпуляції з сім’єю. З іншого боку не можна допускати до розмноження ті сім’ї, бджоли яких переслідують людей та тварин."

 А мова ж то про аборигенів. А поліська лісова саме цим признаком і визначається та відрізняється від решти. Це одна з її характеристик. Зате життєстійкість цієї бджоли :IMHO:у нас стоїть на першому місці.Повторюю, це :IMHO::ah:

 

 • Like 1
Link to comment
В 15.12.2017 в 01:05, ДобровоЛ сказал:

  "Саме з цієї причини в останні роки в Європі мета селекції була переглянута таким чином, що замість того, щоб шукати крайню лагідність незалежно від сезону,  в сторону середньої, яка би дозволяла відносно швидкі маніпуляції з сім’єю. З іншого боку не можна допускати до розмноження ті сім’ї, бджоли яких переслідують людей та тварин."

 А мова ж то про аборигенів. А поліська лісова саме цим признаком і визначається та відрізняється від решти. Це одна з її характеристик. Зате життєстійкість цієї бджоли :IMHO:у нас стоїть на першому місці.Повторюю, це :IMHO::ah:

 

 

Підтягувати лагідність в сторону середньої. 

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
37 минут назад, teplov сказал:

Підтягувати лагідність в сторону середньої. 

Правильный смысл в том , что допускается средняя злобливость, но в тоже время исключается полностью явно выраженная агресивность.

Если вы хотите на своей пасеке снизить агрессивность пчел, не приобретая уже секционированный  в этом направлении материал и нет возможности использовать ИО - единственный доступный метод это отбраковка самых злобливых пчел (пчеломаток в этих семьях ) не взирая на их продуктивность, при этом вывод маток  для новых надо производить от самых продуктивных и спокойных семей. 

 • Like 5
 • Thanks 1
Link to comment

Якраз агресивність, :IMHO:, саме те чого потрібно було б знизити у Поліської темної лісової, але не понизивши її інших важливих господарських цінностей.:dntknw:

Link to comment
В 18.12.2017 в 10:10, Брониславович сказав:

Правильный смысл в том , что допускается средняя злобливость, но в тоже время исключается полностью явно выраженная агресивность.

Если вы хотите на своей пасеке снизить агрессивность пчел, не приобретая уже секционированный  в этом направлении материал и нет возможности использовать ИО - единственный доступный метод это отбраковка самых злобливых пчел (пчеломаток в этих семьях ) не взирая на их продуктивность, при этом вывод маток  для новых надо производить от самых продуктивных и спокойных семей. 

іншими словами,це довгий процес селекції ,варто зауважити практичний, чим швидше розпочати,тим швидше отримаєм.

 • Like 1
Link to comment
4 минуты назад, miro сказал:

іншими словами,це довгий процес селекції ,варто зауважити практичний, чим швидше розпочати,тим швидше отримаєм.

Реальна селекція може вестись тільки з тією бджолою, з якою працюють товарні пасіки. Племінна робота, так як і будь яка інша є бізнесом, тому буде прводитись тільки якщо буде попит на цих бджіл людей котрі готові платити.

 • Like 4
Link to comment
Тільки що, teplov сказав:

Реальна селекція може вестись тільки з тією бджолою, з якою працюють товарні пасіки. Племінна робота, так як і будь яка інша є бізнесом, тому буде прводитись тільки якщо буде попит на цих бджіл людей котрі готові платити.

в принципі я теж такої думки, адже кінцевого продукту ми ще не бачили і не впевнені ,що буде, тож замовник навряд чи знайдеться коли не спробує ,що це за товар, тому перш ніж віддатись праці ,щодо селекції тої ,чи іншої породи ми мусимо усвідомлювати,що наша праця це лише переслідування певної мети,а ось як її оцінять ,і чи складе вона попити невідомо, бо нема кінцевого результату.Бакфаст робився з метою бізнесу, порою ігноруючи певні наслідки, а робота з аборегенною бджолою до промислової ідилії, це як фантастика, но всім бажаючим працювати в тому напрямку щирі побажання до досягнення мети.

Link to comment
13 минут назад, miro сказал:

в принципі я теж такої думки, адже кінцевого продукту ми ще не бачили і не впевнені ,що буде, тож замовник навряд чи знайдеться коли не спробує ,що це за товар, тому перш ніж віддатись праці ,щодо селекції тої ,чи іншої породи ми мусимо усвідомлювати,що наша праця це лише переслідування певної мети,а ось як її оцінять ,і чи складе вона попити невідомо, бо нема кінцевого результату.Бакфаст робився з метою бізнесу, порою ігноруючи певні наслідки, а робота з аборегенною бджолою до промислової ідилії, це як фантастика, но всім бажаючим працювати в тому напрямку щирі побажання до досягнення мети.

Заробити на Поліській та при тому зробити ще й племінну роботу, реально. Створити спілку селекціонерів Темної європейскої тип Поліський, на кілька точків знайти тієї бджоли, презентувати програму розведення, попросити західноєвропейських партнерів про допомогу. 

 • Like 1
Link to comment
3 години тому, teplov сказав:

Заробити на Поліській та при тому зробити ще й племінну роботу, реально. Створити спілку селекціонерів Темної європейскої тип Поліський, на кілька точків знайти тієї бджоли, презентувати програму розведення, попросити західноєвропейських партнерів про допомогу. 

Та, тут лише в плані організації немало роботи, як Ви кажете 1 "Створити спілку селекціонерів Темної європейскої тип Поліський",реально серед них ще треба прагматиків,тому ж може статись як завжди ,створити створите,а творити прийдеться одному,    2 "на кілька точків знайти тієї бджоли", знайдете не сомніваюсь, а працювати, Вам реально треба буде однодумців і то таких ,що "скриплять хребтом",а не:ae:,  3 "презентувати програму розведення", я б це ще назвав створити коло критиків і скептиків:dntknw:,ну так порою в нас є ,дивлюсь в реальний світ ,а там як завжди..........         4"попросити західноєвропейських партнерів про допомогу", :hmm:попросите  , ой-йой, я вже в скептика повного переходжу,так Вас обсядять ,як бомки корову:umora:.Ось так порою можна бачити свою і чиюсь роботу тут де ми живемо,на жаль,   

ще хочу сказати щоб жодне мною процитоване слово скептецизму не збулось,навпаки сплановане лише Вами мало успіх:).

 • Like 2
Link to comment
В 02.12.2017 в 20:04, Гурович сказал:

Ну что тут непонятного? Там же написано, что можно взять за основу как и какие качества оценивать, а какую породу оценивать - так без разницы, главное чтобы всё одинаково.

Механическое копирование методов селекции Бакфаста - не разумно. Даже Бакфаст в Англии и в Украине - две большие разницы, как и проявление признаков. Мы забываем, что у живых организмов есть признаки обусловленные генотипом (набором генов), а есть признаки, которые характеризуют фенотип (внешнее проявление признаков в результате взаимодействия генотипа и среды). Мы можем взять самых миролюбивых по генетическим признакам пчел, но, из-за присутствия какого-то внешнего фактора, можно семью забраковать. То же и с зимостойкостью, продуктивностью, устойчивостью к болезням. Как говорится, "что русскому хорошо, то немцу смерть". Поэтому, простой отбор отдельных семей может привести к утрате ценных хозяйственных признаков, которые сотни лет накапливались у аборигенной породы. Нельзя забывать и о сцеплении генов. Генетика медоносной пчелы еще изучена далеко не полностью. Поэтому, ценные и отрицательные признаки могут наследоваться совместно. Отбирая или бракуя по отдельным признакам, можно "с водой выплеснуть и  ребенка", т.е., потерять ценный генофонд навсегда. Какой выход? В массовости испытаний. Необходимо проводить широкие (50, 100 и более семей) испытания каждой оригинальной линии, не привязываясь к морфологическим признакам и отбирая стабильные по ценным признакам линии. Все должно проводиться по единому плану и результаты должны быть статистически достоверны. Тогда, возможно, удастся селекционировать несколько ценных линий, приспособленных к местным условиям, в основе которых будет лежать генотип украинской степной.

 • Confused 1
Link to comment

А в чем отличие предложенного метода от методов отбора Бакфаст, о методе селекции ни чего не написано. Как Вы планируете закреплять  выявленные полезные признаки . Как определять генотип украинской степной ?

2 часа назад, Sadovod сказал:

не привязываясь к морфологическим признакам и отбирая стабильные по ценным признакам линии.

 

 • Like 1
Link to comment
1 час назад, Гурович сказал:

Ну и чем же Ваше видение отличается от видения брата Адама?

 

32 минуты назад, Брониславович сказал:

А в чем отличие предложенного метода от методов отбора Бакфаст, о методе селекции ни чего не написано. Как Вы планируете закреплять  выявленные полезные признаки . Как определять генотип украинской степной ?

 

Отличие в том, что проводятся испытания и отбор линий, а не семей и в конкретных производственно-климатических условиях. Т.е. используется принцип "массового отбора". Понятие "генотип украинской степной" уже довольно условный. Тот же брат Адам не пытался воссоздать какой-то географический тип, а просто создавал новую породу с необходимыми признаками. Так и нам нужно создавать новую породу на основе существующего многообразия генотипа УС.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
37 минут назад, Sadovod сказал:

Отличие в том, что проводятся испытания и отбор линий, а не семей и в конкретных производственно-климатических условиях. Т.е. используется принцип "массового отбора".

Массовым отбором мы занимались все время пока себя помню...а выход? Линия это потомки одной матки? Как рекомендуете формировать трутневый фон?

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
11 година тому, miro сказав:

Бакфаст робився з метою бізнесу, порою ігноруючи певні наслідки, а робота з аборегенною бджолою до промислової ідилії, це як фантастика, но всім бажаючим працювати в тому напрямку щирі побажання до досягнення мети.

Сьогодні для когось фантастика, а завтра для іншого реальність. 

Декілька слів багатьом відомого селекціонера:

Buckfast ist KEINE BIENENRASSE. Es ist Selektionsbienenzucht eine reine Eigenschaftsauslese. Es gibt keine Grenzen was Lokalrassen oder ?kotypen anbelangt. es ist ein ZUCHTWEG. In dem Moment wo du deine Erfolgreichsten V?lker versuchst zu verbessern oder deren
Fehler (Schwarmneigung usw.) versuchst zu beheben bist du Buckfastimker. Bleibst du innerhalb einer bestimmten Bienenrasse von Caucasica, Carnica oder Ligustica kannst du nur deren Eigenschaften nutzen und im Zweifel nur wenig ver?ndern.
Fehlt dir die Langlebigkeit und Winterfestigkeit kreuze anatolica linien ein. Vorher mu?t du aber deren aggessivit?t und Schwarmneigung bremsen. Nimmst du auf der Belegstation eine Schwesterngruppe von K?niginnen werden diese die Eigenschaften ihrer gemeinsamen Mutter vererben. Diese kennst du durch Beobachtung. Ist diese mit gro?em Volksumfang, guter Ernte, ohne Krankheiten, ohne Schwarmzellen durch die Saison gegangen und ist nicht so Agressiv wie andere hast du ja schon die richtige gefunden. Die Drohnen ihrer T?chter werden alle deine unbegatteten K?niginnen in diese Richtung ver?ndern. Sp?ter bekommst du heraus welche am besten gelungen sind und deinen Zuchtziel nahekommen; hier machst du dann weiter. Eine wichtige Aussage von Bruder Adam ist: "Let the bees tell you". Deutsch: La? die Bienen es dir beantworten. Alles was du beobachtest von der ?berwinterung, Fr?hjahrsentwicklung, Brutnestanlage, Brutpflege usw. vererbt sich auch.
Allerdings mu?t du etwas aufpassen und selbstkritisch sein. Wenn ich einem Bienenvolk kein Platz mache und zu sp?t den Honigraum aufsetze
und es lieber Schw?rmen will aus Platzmangel dann bin ich oder du Schuld: nicht die Bienen.
Es ist nicht so kompliziert wie du denkst. Mit einer sicheren Belegstelle kannst du sofort loslegen. Gr??e Thomas
 • Confused 1
Link to comment
54 хвилини тому, Гуменюк Володимир сказав:

Сьогодні для когось фантастика, а завтра для іншого реальність. 

Декілька слів багатьом відомого селекціонера:

Buckfast ist KEINE BIENENRASSE. Es ist Selektionsbienenzucht eine reine Eigenschaftsauslese. Es gibt keine Grenzen was Lokalrassen oder ?kotypen anbelangt. es ist ein ZUCHTWEG. In dem Moment wo du deine Erfolgreichsten V?lker versuchst zu verbessern oder deren
Fehler (Schwarmneigung usw.) versuchst zu beheben bist du Buckfastimker. Bleibst du innerhalb einer bestimmten Bienenrasse von Caucasica, Carnica oder Ligustica kannst du nur deren Eigenschaften nutzen und im Zweifel nur wenig ver?ndern.
Fehlt dir die Langlebigkeit und Winterfestigkeit kreuze anatolica linien ein. Vorher mu?t du aber deren aggessivit?t und Schwarmneigung bremsen. Nimmst du auf der Belegstation eine Schwesterngruppe von K?niginnen werden diese die Eigenschaften ihrer gemeinsamen Mutter vererben. Diese kennst du durch Beobachtung. Ist diese mit gro?em Volksumfang, guter Ernte, ohne Krankheiten, ohne Schwarmzellen durch die Saison gegangen und ist nicht so Agressiv wie andere hast du ja schon die richtige gefunden. Die Drohnen ihrer T?chter werden alle deine unbegatteten K?niginnen in diese Richtung ver?ndern. Sp?ter bekommst du heraus welche am besten gelungen sind und deinen Zuchtziel nahekommen; hier machst du dann weiter. Eine wichtige Aussage von Bruder Adam ist: "Let the bees tell you". Deutsch: La? die Bienen es dir beantworten. Alles was du beobachtest von der ?berwinterung, Fr?hjahrsentwicklung, Brutnestanlage, Brutpflege usw. vererbt sich auch.
Allerdings mu?t du etwas aufpassen und selbstkritisch sein. Wenn ich einem Bienenvolk kein Platz mache und zu sp?t den Honigraum aufsetze
und es lieber Schw?rmen will aus Platzmangel dann bin ich oder du Schuld: nicht die Bienen.
Es ist nicht so kompliziert wie du denkst. Mit einer sicheren Belegstelle kannst du sofort loslegen. Gr??e Thomas

ага, саме і на такій мові продовжуйте свою працю, вельми начитався   .......,     ладно як кажуть у нас в Шотландії:hmm:.....ні все-таки краще я промовчу

Link to comment

Будь-ласка: 

Бакфаст це підбір у бджільництві для створення чистої раси. Не існує жодних обмежень для місцевих порід чи екотипів, це розмноження. У той момент, коли ви намагаєтеся покращити або досягти успіху у найбільш успішних (кросах). Ви намагаєтесь усунути рійливість, агресивність і т.д, і ви являєтесь бакфастпасічник. Якщо ви перебуваєте в межах певної бджолиної раси кавказська, карніка чи лігустіка, ви можете використовувати їх властивості, і у разі сумніву частково їх змінити. Для підвищення довголіття і зимостійкості перетинаєте з лінією анатоліки. Але перед тим ви повинні зменшити схильність до агресивності. Якщо ви візьмете групу сестер на спаровуючу станцію, вони успадкують ознаки своєї спільної матері. Це ви знаєте за спостереженнями. Якщо сезон пройшов з великим нарощуванням бджолосімей, гарним медозбором, без хвороб, агресивності порівняно з іншими, то ви вже знайшли правильний матеріал. Трутні дочок змінять спадкові характеристики. Пізніше ви виберете які з них найкращі та близькі до вашої розведеної мети. Так й далі ви продовжете. Важлива заява від брата Адама: "Нехай бджоли скажуть тобі". Все що ви спостерігаєте про зимівлю, весняний розвиток, розмноження та догляд також успадковується. Однак ви повинні бути обережні та самокритичні. Якщо ви не виставите бджолосімї на медозборах, чи виставите занадто пізно, то потрібно звинувачувати не бджіл. Це не так складно, як ви думаєте, за допомогою записів ви можете розпочати чим скоріше.

З повагою Томас Рупель

 • Like 5
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...