Jump to content

Шандра обыкновенная


Бортник
 Share

Recommended Posts

В журнале "Пасіка" №3 - 2010 опубликована заметка об этом интересном растении. ______.doc

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

В журнале "Пасіка" №3 - 2010 опубликована заметка об этом интересном растении. ______.doc
якщо я не помиляюсь ця трава на кропиву схожа - тільки не "пече" і має білі квіти, в нас такого повно росло при дорозі у болотяній темній місцені post-792-1270456118_thumb.jpg
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...
якщо я не помиляюсь ця трава на кропиву схожа - тільки не "пече" і має білі квіти, в нас такого повно росло при дорозі у болотяній темній місцені

У нас, на Київщині, є навіть село в Миронівському районі, так і зветься - Шандра. А росте вона найчастіше біля потічків, у болотистих місцях.
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 5 years later...

 

Роздруковую посилання Бортника:

Шандра, бджоляна трава.                                       

Рослинний світ України бага­тий та різноманітний. Наш народ споконвіку шанобли­во ставився до щедрих дарів природи, зокрема до лікарських трав. Усілякі зі­лля поряд з магічними діями допомага­ли знахарям та характерникам швидко загоювати рани, зцілювати хворих. Однією з дієвих цілющих трав, які відо­мі з сивої давнини, є шандра звичайна, кінська м'ята, або бджоляна трава. Се­ред розмаїття наших трав шандра не вирізняється ні значними розмірами, ні барвистими квітами, хіба що - шов­ковистим опушенням стебел, свіжим бальзамічним запахом та завзятим гу­дінням бджіл з другої половини літа до глибокої осені.

Шандра звичайна Marrubium vul­gare L. - багаторічна трав'яниста рослина родини глухокропивних -Lamiaceae. Стебла висхідні, 15-75 см заввишки, чотиригранні, розгалужені. Листки супротивні, черешкові, зморш­куваті, з випнутими жилками, білуваті від густих волосків. Квітки двостатеві, неправильні, утворюють несправжні багатоквіткові кільця, зібрані на кінці стебла та гілок у довгі суцвіття; чашеч­ка трубчаста з 10 шилоподібними зуб­цями; віночок білий з циліндричною трубочкою, двогубий. Плід складаєть­ся з чотирьох однонасінних горішко-подібних часток, мерикарпіїв. Цвіте з червня до жовтня. Зустрічається на кам'янистих відслоненнях у затінених місцях, вздовж доріг, біля парканів. Зростає по всій Україні розсіяно.

Шандра звичайна - гарний ме­донос. Нектар у її квітках легкодос­тупний для бджіл, містить значну кількість цукрів. Мед високоякісний, дуже запашний. Завдяки розтягну­тому періоду цвітіння шандра прива­блює бджіл з другої половини літа до середини осені, коли більшість ме­доносів уже відцвіли. Продуктивність дикорослої шандри, що наводиться у довідниках - 50 кг/га меду, перевищу­ється у 3-5 разів, якщо рослина куль­тивується у польових умовах. За під­рахунками, кожна квітка дає 0,32 мг нектару, а за сприятливих умов і біль­ше. Одна рослина шандри звичайної налічує в середньому 2500-3500 кві­ток. Рослини першого року вегетації зазвичай починають цвісти у липні, на перехідних посівах цвітіння почина­ється у першій декаді червня і триває до осінніх морозів. У нижній частині суцвіття уже достигають плоди, а на верхівці продовжують формуватись нові квіткові пуп'янки. Після дощів зазвичай спостерігається додаткове галуження, а згодом і цвітіння на біч­них пагонах. При скошуванні трави у червні спостерігається інтенсивне відростання отави, котра починає цвісти у другій половині серпня, а у вересні-жовтні набуває масового цвітіння. У цей час бджоли особливо активно відвідують посіви шандри. Саме тому вона отримала одну із на­родних назв - бджоляна трава. Мед з неї має приємний м"ятний присмак і запах.

На лікарську сировину зрізають верхівки стебел (30-40 см завдовж­ки) під час цвітіння. Трава шандри входить до Європейської фармако­пеї, містить ефірну олію, дитерпеновий лактон марубіїн, алкалоїди, близько 7% дубильних речовин. її дуже гіркий смак підказував цілите­лям, що рослина повинна допома­гати хворим. Справді лікарськими засобами із шандри як народна, так і наукова медицина багатьох країн успішно лікує кашель, астму, відсут­ність апетиту, розлади травлення, аритмію, рани, що погано гояться, тощо. Був час, коли з нашої землі у великих обсягах шандру вивозили у Західну Європу, тому її зарості значно скоротились. Тоді заготівля шандри втратила економічну привабливість та припинилась, проте її запаси в природі і досі не змогли відновитись. Можливо, цю корінну рослину нашої флори витіснили агресивні рослини-чужинці, такі як золотушник канад­ський, амброзія полинолиста тощо.

У Дослідній станції лікарських рос­лин Інституту агроекології шандра ви­рощується в польових умовах. Сівба проводиться навесні або влітку ово­чевими сівалками з нормою висіву 2,5-3,5 млн насінин (2,5-3,5 кг) на гектар. На невеликих ділянках мож­на скористатись ручною сівалкою з діаметром висівного отвору 3,8 мм. При цьому сошник сівалки не по­трібно заглиблювати, щоб насіння зароблялось у ґрунт на 1-2 см. При недостатній кількості вологи у ґрунті поява сходів може затримуватись до 15-20 діб, тому при сівбі доцільно за­стосовувати «маячну» культуру (яка слугує маяком для обробітку грунту, бо сходить раніше основної культу­ри), наприклад, редис, салат, льон або гречку. Це полегшить догляд за посівом (перше міжрядне розпушен­ня ґрунту). Згодом «маячну» культуру

 

видаляють з рядків. Шандра звичайна невибаглива до родючості ґрунтів та стійка до посухи. В культурі вона цвіте та плодоносить з першого року веге­тації. У наступні роки при порівняно простому догляді вона може давати 2 укоси трави. Більш доцільно отаву не скошувати, адже вона інтенсивно цвіте та приваблює бджіл аж до на­стання морозів. Крім того, залишена на зиму надземна частина сприяє снігозатриманню та успішній перези­мівлі рослин. При належному догляді (міжрядне розпушення ґрунту, вида­лення бур'янів) посіви шандри можна експлуатувати понад 3-4 роки.

Шандра звичайна може вирощу­ватись без застосування пестицидів та мінеральних добрив, що сприяє чистоті довкілля. Коренева система, особливо у рослин другого - чет­вертого року вегетації, закріплюючи ґрунт, здатна протидіяти вітровій та водній ерозії (вивітрюванню та ви­миванню грунту). Урожайність лікар­ської сировини - сухої трави стано­вить 40-60 ц/га, насіння - 3-5 ц/га. В польових умовах доцільно проводити збирання насіння у фазу повного до­стигання (побуріння) плодів прямим комбайнуванням. На незначних пло­щах насінники зрізують та обмолочу­ють вручну після досушування.

Настав час розпочати активно про­тидіяти поширенню завезених з-за океану бур'янів та повернути шандру на її споконвічну землю. Це дозволить не тільки розширити арсенал сучасних вітчизняних ліків, а й помітно підвищити продуктивність пасік. Причому вирощу­вання цієї рослини на лікарську сирови­ну, коли у червні скошується надземна маса, дуже корисне і для бджіл. Скошу­вання трави влітку сприяє подовженню медозбору аж до стійкого похолодання восени та додатковому підвищенню нектаропродуктивності. Таким чином рослина дає подвійну користь.

           В. О. ДЕРКАЧ, 

Дослідна станція лікарських рос­лин Інституту агроекології УААН,

с. Березоточа, Лубенський р-н, Полтавська обл.

шандра%20белая.jpg

Шандра біла.

375px-Marrubium_vulgare_1.jpg

Шандра звичайна.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Цього року на Сирці липа знову виділяла нектар разом з шандрою, що поросла навколо річечки та ставків у парку. Тобто мед став з прекрасним м'ятним запахом та присмаком. Не дарма ж ще одна  назва шандри - бджоляна трава.  :ay:

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...
28.07.2020 в 23:59, ДобровоЛ сказав:

Цього року на Сирці липа знову виділяла нектар разом з шандрою, що поросла навколо річечки та ставків у парку. Тобто мед став з прекрасним м'ятним запахом та присмаком. Не дарма ж ще одна  назва шандри - бджоляна трава.  :ay:

Отож варто її висівати на неугіддях. А у кого поблизу є річки, джерельця чи потічки - то по берегах ліпше місця й не придумати. Поступово по руслу вона буде розростатися самостійно. І смак вашого меду із запашним  присмаком м'яти запам'ятається надовго. :IMHO:

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...