Jump to content
 • entries
  1,061
 • comments
  2,363
 • views
  178,550

Чергові потрави


ромео

562 views

 Share

Масова загибель бджіл: хто поставив під загрозу врожай меду на Рівненщині

28 апреля 2020 18:15 по материалам: Подробности-ТВ автор: Сидорук Сніжана 

ВІДЕО за посиланням:

https://podrobnosti.ua/2348637-masova-zagibel-bdzhl-hto-postaviv-pd-zagrozu-vrozhaj-medu-na-rvnenschin.html

Україна - один із провідних у світі експортерів меду та другий найбільший постачальник цього продукту до ЄС. Лише минулого року український мед приніс експортерам 100 мільйонів доларів. З огляду на ці факти, ставлення до бджолярства у нас повинно бути дбайливим.

Але ж ні. Загроза втратити врожай меду нависла над Рівненщиною. Протягом тижня там зафіксовано масову загибель бджіл. Місцеві жителі підозрюють, що причиною може бути застосування на полях невстановлених добрив. Аграрії ж переконують - нічого отруйного у ґрунт не додавали. Деталі проблеми з'ясовували мої колеги.

Оцій бджолі залишилося жити не довго. Дивіться як воно себе поводить вона практично вже дезорієнтована отруєна.

Надворі все цвіте, а бджіл немає. Сотні мертвих комах лежать на землі, а ще більше всередині вуликів. У пасічника Ігоря Мосійчука за кілька днів загинули майже всі бджоли.

Ось по поверхні вулика повзають бджоли, які дезорієнтовані. Вони отруєні. Не знають, що з ними відбувається і практично через деякий час вони загинуть.

Мертвими комахами встелені й інші пасіки у селі Пустомити. Загинули, переважно, робочі бджоли - ті, які збирають пилок.

Мертві бджоли прямо в сотах, вони отруїлися принесеним нектаром отруйним.

Селяни підозрюють, що можливо причина криється в оприскуванні полів сої, яку нещодавно тут висіяли.

 Ігор Мосійчук, пасічник, житель с. Пустомити:

Посіяли вони 16 квітня. Причому в той день був дуже сильний ураганний вітер. Весь пил ішов на село.

В агрохолдингу, який орендує паї в селах Гощанського району, підтвердили - поблизу Пустомит поля таки обробляли. Але запевняють - вносили в ґрунт лише сертифіковані засоби захисту для рослин. 

Сергій Пилиповець, представник агрохолдингу:

Відкидаю категорично такі звинувачення в бік нашої компанії. Ми тільки сіяли сою, вносили ґрунтовий гербіцид. Дія даного препарату передбачена виключно на знищення бур'янів і ніяк не може стати причиною загибелі бджіл.

Знайти винних пообіцяли в поліції.

Марія Юстицька, т.в.о. керівника відділу комунікацій ГУ НП у Рівненській області:

До Гощанського відділення поліції надійшло п'ять повідомлень про загибель бджіл у п'ятьох господарствах: 2 - у селі Федорівка та 3 - у селі Пустомити.

Втім, у поліції кажуть, знайти винуватців у таких справах непросто, розслідування часто тривають роками. Та й винним може загрожувати лише штраф. Пасічники ж підраховують збитки. Кажуть, домагатимуться їх відшкодування, бо ще не встигли навіть першого меду зібрати.

https://podrobnosti.ua/2348637-masova-zagibel-bdzhl-hto-postaviv-pd-zagrozu-vrozhaj-medu-na-rvnenschin.html

 • Like 1
 Share

6 Comments


Recommended Comments

В селі Вербівка Нoвoукраїнськoгo райoну загинули більше двoх мільйoнів бджіл.

Про це йдеться в сюжеті Суспільного, передає "Акула".

Пасічник Вoлoдимир Заніздра пoв’язує це з oбрoбкoю пoля за 100 метрів від йoгo пасіки мінеральними дoбривами. Рoзпoвів, щo директoр сільськoгoспoдарськoгo підприємства, який oбрoбляв пoле, не пoпередив прo прoведення рoбіт. Директoр підприємства каже: мінеральні дoбрива не несуть загрoзи бджoлам, пoпереджати прo oбрoбітoк ними землі не пoтрібнo.

Пасіка Вoлoдимира Заніздри налічує 34 вулики. Чoлoвік рoзпoвів, ввечері 17-гo квітня пoбачив, щo в йoгo вуликах пoчали пoмирати бджoли:

‘‘В oдин вечір 29 бджoлиних рoдин з 34-х пoмерли’’. Каже, причинoю загибелі є мінеральні дoбрива, якими oбрoбляють пoля.

 

f49ca3a7005cb7d43a1fb9e415576705.jpg

 

З заявoю прo те, щo в ньoгo загинули бджoли звернувся дo сільськoї ради і пoліції. Сільська кoмісія oбрахувала збитки Вoлoдимира Заніздри у 30 тисяч гривень, рoзпoвідає сільський гoлoва Петрo Магда:

‘‘Ми пoвинні зрoбити лабoратoрні визначення, від чoгo загинули бджoли, а такoж треба взяти на аналіз мінеральні дoбрива, які внoсилися в ґрунт’’.

Зразки мертвих бджіл треба везти в Київ, через карантин цьoгo не рoблять, рoзпoвіла речниця Держпрoдспoживслужби в oбласті Наталія Шевченкo:


‘‘В Україні є лише дві акредитoвані лабoратoрії, які прoвoдять oбстеження такoгo плану, вoни знахoдяться у Києві і Київській oбласті. Терміни для цих oглядів дуже стислі. За три-чoтири дні у відібраних зразках мoжна вже і не знайти oтрутoхімікатів. Тoму діяти треба дуже швидкo’’.

Директoр сільськoгoспoдарськoгo підприємства Юрій Литвиненкo такoж чекає результати перевірки кoмісії:

‘‘Якщo дії нашoгo підприємства призвели дo загибелі бджіл, ми все відшкoдуємo і вибачимoсь. Але хoчеться встанoвити, дійснo, причину’’.

 

fe178c77e8ec35b0e9cc833951892024.jpg

 

Мінеральні дoбрива, які внoсили у ґрунт, для бджіл є безпечними, рoзпoвів агрoнoм підприємства Дмитрo Бoйкo. Пoказав дoкумент прo специфіку внесення рідких азoтних дoбрив у землю. У ньoму йдеться прo те, щo вoни нетoксичні.

Вoлoдимир Заніздра хoче, щoб йoму відшкoдували 30 тисяч гривень. На ці грoші купить тридцять нoвих сімей бджіл.

Прoтягoм oстанніх трьoх тижнів дo пoліції звернулися більше десятка жителів oбласті з привoду загибелі бджіл. Наразі прoвoдяться перевірки, у тoму числі і пo заяві Вoлoдимира Заніздри.

 

 
Link to comment

У Кропивницькому районі масово гинуть бджоли (ВІДЕО)

28.04.2020 (16:27)
 

Постраждалих бджолярів у Кропивницькому районі щонайменше півтора десятка. Мертвих комах пасічники в Грузькому збирають пригоршнями вже четвертий день. Підозрюють, що фермери потруїли поля гербіцидами. Жодного повідомлення про обробку полів в останні дні в сільраду не надходило, каже голова. Його фермери запевнили, що робіт із хімією не вели.

https://cbn.com.ua/2020/04/28/u-kropyvnytskomu-rajoni-masovo-gynut-bdzholy-video/

Link to comment

safe_image.php?d=AQB7p4JrqEG0wr_W&w=540&h=282&url=https%3A%2F%2Fpropozitsiya.com%2Fsites%2Fdefault%2Ffiles%2Fstyles%2Fshare%2Fpublic%2Fdrupal_seo_img%2Fzagybel_bdzhil.jpg%3Fitok%3DpnBNRx2L&cfs=1&upscale=1&fallback=news_d_placeholder_publisher&_nc_hash=AQA8DbbZKkqICqds

 

Масова загибель бджіл непокоїла багатьох протягом двох попередніх сезонів. Пасічники зазнавали значних збитків, сільгоспвиробники не погоджувалися зі звинуваченнями, хімічні компанії заперечували шкідливість своїх препаратів або ж пропонували безпечні для бджіл альтернативи, а аудиторія мас-медіа проймалася екологічними проблемами і таврувала тих, кого ті самі медіа пропонували на роль винуватців – аграріїв або хімічні компанії.

Втім, заступник директора Інституту екогігієни і токсикології ім. Медведя Олександр Кравчук представив результати минулорічних досліджень, які по-новому проливають світло на причини масової загибелі бджіл. Отже, щоб виставити комусь претензії у загибелі бджіл, перш за все потрібно, щоб пасіка існувала не тільки на ділі, в й на папері, тобто була зареєстрованою. Так само офіційно, тобто, з укладенням і реєстрацією договорів оренди, повинен працювати сільгоспвиробник – щоб можна було точно встановити користувача ділянок у радіусі польоту бджіл. Далі необхідно відправити загиблих бджіл (підмор) на аналіз. За широтою спектру виявлення токсичних речовин на території України і всього колишнього СРСР не має рівних Інститут екогігієни і токсикології в Києві, лабораторії якого акредитовані за відповідними стандартами ЄС.

В інституті екогігієни і токсикології ім. МедведяВ інституті екогігієни і токсикології ім. МедведяКоли гинуть бджоли, перше, що завдяки численним публікаціям у закордонних ЗМІ приходить на думку як пасічникам, так і стурбованим екологічними проблемами громадянам, - неонікотиноїди. І їх знайшли в підморі. Але! По-перше, з шести випадків, які навів Олександр Кравчук, вони були виявлені лише в двох. А, по-друге, в обох цих випадках їх концентрація була в рази нижчою за смертельну.

Так, у результатах аналізу випадку в Рівненській обл. концентрація клотіанідину в підморі становила 0,0025 мг/кг, тоді як базова летальна доза LD50 (концентрація, за якої за визначений час гине половина популяції) при оральному отруєнні (потраплянні всередину через рот) вища більш як у 10 разів (0,0379), а контактна доза (небезпечна при контакті з препаратом) вища більш ніж у 100 разів (0,439). В одному з трьох зразків, що надійшли з Сумської обл., було знайдено тіаклоприд і тіаметоксам, але знову в безпечній концентрації – нижчій за смертельну відповідно в тисячі і в десятки разів.

В двох з трьох випадків, проаналізованих у Сумській області, знайдено хлорпірифос, нещодавно заборонений в ЄС, що відноситься до класу особливо токсичних фосфорорганічних сполук. Але знову-таки – в концентраціях у десятки й сотні разів меншій, за смертельну. В одному випадку (на Київщині) в підморі виявили піретроїд тау-флювалінат, але доза була в сотні й тисячі разів нижча за смертельну.

Від чого ж загинули бджоли? В 4 з 6 випадків в організмі бджіл було виявлено фіпроніл – інсектицид з групи фенілпіразолів. При цьому в усіх трьох випадках з Сумської обл. доза фіпронілу була приблизно на рівні летальної, а в Хмельницькій – в десятки й сотні разів вищою за смертельну. В інших двох випадках бджоли, вочевидь, загинули не від пестицидів.

sivba_soyi-kuryava.jpeg?itok=bqEIqFP8Звідки ж узявся фіпроніл? Пасічники в таких випадках завжди звинувачують агрофірми або фермерів, які господарюють поруч. Але, наприклад, в на Сумщині в одному з випадків у рослинах на сусідньому полі сої виявили тільки гербіцид S-метолахлор та інсектицид хлорантраніліпрол, а в посіві кукурудзи – взагалі ніяких залишків пестицидів.

Та найцікавішим, за словами О. Кравчука, був випадок на Хмельниччині. Там завдяки грамотному відбору проб, здійсненому місцевою Держпродспоживслужбою, вдалося відслідкувати всі можливі шляхи потрапляння фіпронілу в організм бджіл. Зокрема, було відібрано зразки не тільки підмору, а й усіх факторів довкілля. В тому числі й протруєного зерна сої з сусідніх полів. І лише аналіз зразків останнього показав набір діючих речовин пестицидів, аналогічний знайденому у загиблих бджіл – фіпроніл, тіофанат-метил та піраклостробін. Як розповів О. Кравчук, подібне поєднання д. р. має тільки один зареєстрований в Україні препарат, і це – протруйник.

Мало хто міг подумати, що бджоли загинули не від інсектицидного обприскування, а від протруювання. Тим не менше, вчені встановили, що під час сівби насіння склалися умови, що сприяли забрудненню протруйником навколишнього середовища. І раніше було відомо, що під час перевантаження і сівби протруєного насіння частина протруйника втрачається і піднімається в повітря разом з пилом. Фахівці агрохімічних компаній нагадують, що за певних умов це може становити небезпеку для здоров’я персоналу, задіяного при перевантаженні або сівбі насіння. Також вони відзначають, що

багато хто нехтує технологіями протруювання або поводження з насінням, які допомагають якомога більшій частині протруйника залишатись на насінні і якомога меншій – надходити в атмосферу.

pasek.jpg?itok=T3JSRMB3Минулої ж весни, принаймні в тій місцевості на Хмельниччині, де проводилося розслідування загибелі бджіл, сівба сої проводилася в сухий грунт. Відповідно, за сівалкою здіймалася хмара куряви, насиченої частинками протруйника. Іншими словами, бджоли загинули не через неонікотиноїд, а через суху весну. Цього року в багатьох місцевостях весна знову суха. Тому ризики отруєння бджіл зростають, і про це слід пам’ятати і пасічникам, і сільгоспвиробникам.

Вдалося виявити і джерело надходження фіпронілу на Сумщині. Тут агрофірми вкупі з фермерами виявились абсолютно непричетними: фіпроніл потрапив в організм бджіл з… людських городів. На городи він потрапив, як багато хто здогадався, з базарів. А на базари – з Білорусі. Контрабандою – бо офіційно цей препарат в Україні не зареєстрований. Що не заважало возити його через кордон бізнесменам у дрібному фасуванні.+

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

 

©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу
https://propozitsiya.com/ua/vid-chogo-gynut-bdzholy-rozsliduvannya-dayut-nespodivani-rezultaty?fbclid=IwAR2s1IafROwXCbmItA87IOmVxqu9_qBBXF9JiE4rW142YJq0xpuAAJ4HOn8

Тільки що, Павло Михайлович сказав:

Іншими словами,

 

Тільки що, Павло Михайлович сказав:

бджоли загинули

 

1 хвилину тому, Павло Михайлович сказав:

через суху весну.

:blink:

 • Like 1
Link to comment
43 минуты назад, Павло Михайлович сказал:

Іншими словами, бджоли загинули не через неонікотиноїд, а через суху весну. Цього року в багатьох місцевостях весна знову суха. Тому ризики отруєння бджіл зростають,

Ключевые слова 

 • Like 2
Link to comment
6 часов назад, Павло Михайлович сказал:

агрофірми вкупі з фермерами виявились абсолютно непричетними: фіпроніл потрапив в організм бджіл з… людських городів.

Короче, бджоли просто загинули... А винен...

...Пушкін

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...