Jump to content
 • entries
  1,061
 • comments
  2,363
 • views
  178,571

Як Німеччина рятує бджіл


ромео

765 views

 Share

Порятунок бджіл. Досвід Німеччини для України: вулики у містах і штрафи за вбивство бджоли

11 Листопад 2018, 16:30

2E52BFA6-1BA7-4645-B356-B81F37D49A30_w10

Зникнення на Землі бджіл загрожує і людству. Бо завдяки запиленню комахами рослинних культур людство отримує третину від обсягу всіх продовольчих ресурсів. Протягом останнього сезону в Україні загинули рекордні 46 тисяч бджолиних сімей. Для порятунку бджіл, у тому числі й диких, Україна може запозичити досвід Німеччини. А це і вулики у містах, навіть на дахах будинків, і суворі штрафи за вбивство бджоли та пошкодження чи знищення гнізд диких бджіл.

Бджоли, як і всі тварини у Німеччині, охороняються законом. Навмисне травмування або вбивство бджоли, пошкодження чи знищення гнізд диких бджіл карається штрафом від 5 до 65 тисяч євро, в залежності від регіону країни. Розмір штрафу визначається індивідуально і зважаючи на обставини, за яких було травмовано комаху, йдеться в німецькому каталозі штрафів.

За даними німецької асоціації бджолярства, за останні 50 років кількість колоній бджіл у Німеччині зменшилася з 2,5 мільйонів до 1,4 мільйона. З цієї причини німецький уряд фінансово підтримує ініціативи громадян, що спрямовані на збереження та збільшення популяції бджіл.

 

Пасіка на даху

У великих німецьких містах процвітає міське бджолярство. Люди встановлюють вулики на дахах квартирних будинків, офісів, готелів, державних установ, музеїв.

Бджоляр Уве Март на даху Берлінського собору
Бджоляр Уве Март на даху Берлінського собору

 

У Берліні багато парків, з безліччю дерев, кущів, квітів. На клумбах і балконах люди також вирощують квіти. Усе це становить собою ідеальне середовище для проживання бджіл
Уве Март

Наприклад, на даху берлінського собору – одної з головних пам'яток Німеччини – живе понад 30 тисяч бджіл. Уве Март – шкільний вчитель і за сумісництвом – штатний бджоляр Берлінського собору.

В його господарстві два вулики і кожен приносить близько 40 кілограмів меду щорічно.

«Мене часто запитують, як бджоли можуть жити у місці. Все дуже просто. У Берліні повно парків, з безліччю дерев, кущів, квітів. На клумбах і балконах люди також вирощують квіти. Усе це в сукупності становить собою ідеальне середовище для проживання бджіл у місті», – каже Уве.

F22ECE31-EBD3-444F-B3C7-953257293A0D_w65

До Всесвітнього дня бджіл, який щороку відзначають 20 травня, у супермаркетах німецького міста Ганновер провели експеримент – на день прибрали продукти, у виробництві яких задіяні бджоли. Полиці спорожніли наполовину. Так німцям доносять простий закон природи – не стане запилювачів – зникнуть овочі, фрукти, сільгоспкультури.

B16A1020-4B3C-496E-B759-4AF0D2C614D8_w65

 

Німеччина гуде

Німецький уряд фінансово підтримує проекти та ініціативи громадян, що спрямовані на захист бджіл. Розвиток міського бджолярства у Німеччині започаткував громадських рух, що має назву «Берлін гуде».

6582B7EE-8470-495E-A50C-B18697FC559E_w65

Рух «Берлін гуде» почав свою діяльність у 2010 році, переріс у велику громадську організацію «Німеччина гуде», що має своїх представників у всіх великих німецьких містах. Засновниця руху – біолог Корінна Хельцер.

За її сприяння, з'явилися перші вулики на дахах відомих німецьких будівель, зокрема – на даху Берлінському собору, Берлінської державної опери, Берлінського технічного музею тощо. Наразі Корінна реалізовує проекти із захисту і популяції диких бджіл.

Корінна Хельцер, біолог
Корінна Хельцер, біолог

Дикі бджоли у великому місті

Насипи землі та каміння, сухі дерев'яні колоди, зарості з польових квітів – так виглядає двір однієї з берлінський п'ятиповерхівок. Спершу може здатися, що територію занедбали. Утім, дикий ландшафт тут створили спеціально для проживання диких бджіл. Зведення бджолиної інфраструктури – справа рук Корінни та її однодумців.

Дикі бджоли відіграють таку ж важливу роль в екосистемі, як і медоносні
Корінна Хельцер

«Таких майданчиків між будинками – тисячі вільних квадратних метрів. Не використати їх – безглуздо. Я підготувала проект-пропозицію для міністерства навколишнього середовища і ми отримали фінансування від уряду. Ми почали у квітні і наразі встигли облаштувати п'ять таких майданчиків. Але крім облаштування ділянок, ми маємо працювати з людьми, які живуть поруч. Потрібна їхня згода і їхня подальша участь у догляді за територією. Не завжди вдається домовитись, бо більшості до вподоби рівний зелений газон, а не дикий ландшафт. Але дикі бджоли відіграють таку ж важливу роль в екосистемі, як і медоносні», – пояснює Корінна Хельцер.

C624D990-FF56-4985-B3CA-A7E3AE15C554_w65

 

У Німеччині близько 80% рослин, що їх запилюють бджоли, – дикі і медоносні. Вони вважаються третьою найбільш виробничою твариною – після великої рогатої худоби та свиней.

Те, що становить шкоду для бджіл, має бути прибрано з ринку
Джулія Клонкер

У квітні 2018 року уряд Німеччини підтримав рішення Європейського союзу і заборонив використання неонікотиноїдів. Це група пестицидів, якими обробляють поля і які становлять смертельну небезпеку для бджіл. Крім того, у Німеччині заборонили сіяти насіння ріпаку, кукурудзи та зерна, які оброблялися неонікотиноїдами.

«Те, що становить шкоду для бджіл, має бути прибрано з ринку», – зазначила у своїй політичній заяві федеральний міністр сільського господарства Джулія Клонкер і назвала бджіл «системно важливими».

Що в Україні

За останніми даними спілки пасічників, протягом останнього сезону в Україні загинули рекордні 46 тисяч бджолиних сімей. Про це у коментарі Радіо Свобода повідомили у Спілці пасічників України.

Влітку на сайті Верховної Ради України з'явилася петиція про заборону ввезення, зберігання та застосування пестицидів, які шкодять бджолам, а також про введення кримінальної відповідальності за використання таких пестицидів. Однак, із необхідних 25 тисяч, петиція набрала 776 голосів.

Як повідомив президент спілки пасічників України Володимир Стретович, в Україні масово гинуть бджоли в усіх областях України, крім Закарпатської. Причину загибелі пасічники вбачають саме у пестицидах, якими фермери обробляють поля.

https://www.radiosvoboda.org/a/29592286.html

 
 • Like 6
 • Thanks 2
 Share

5 Comments


Recommended Comments

Однак, із необхідних 25 тисяч, петиція набрала 776 голосів.

Это та петиция, которая и на форуме была? Разве так мало голосов было?

Link to comment
5 минут назад, Алёнка сказал:

Однак, із необхідних 25 тисяч, петиція набрала 776 голосів.

Это та петиция, которая и на форуме была? Разве так мало голосов было?

Було дві петиції: до президента і до Верховної Ради

 • Like 1
Link to comment
1 час назад, Алёнка сказал:

Однак, із необхідних 25 тисяч, петиція набрала 776 голосів

Ось така наша солідарність. Ми можемо тільки на форумі та зібраннях бджолярів робити бурю у стакані та хвилі в тазіку: критикувати, шукати винних. А за петицію проголосувати нехочемо, (адже потрібно було лише зробити декілька кликів мишкою). Лише на форумі зареєстровано нас 9995, а у кожного є сім'я, друзі. Були б ми однодумцями, то не проблема набрати тих 25000 голосів. Але у більшості принцип '' моя хата з краю .....''  ПРИКРО

Я проголосувала за обидві петиції

Link to comment
3 часа назад, Надія сказал:

Ось така наша солідарність.

Я бы по-другому сказала. Вот такое доверие людей к власти. 

А сама статья о том, что в Германии "почали, облаштували, заборонили, реалiзовують", а наша спилка может только констатировать, что "масово гинуть бджоли".

 • Like 3
Link to comment
В 11.11.2018 в 19:15, Надія сказав:

Ось така наша солідарність. Ми можемо тільки на форумі та зібраннях бджолярів робити бурю у стакані та хвилі в тазіку: критикувати, шукати винних. А за петицію проголосувати нехочемо, (адже потрібно було лише зробити декілька кликів мишкою). Лише на форумі зареєстровано нас 9995, а у кожного є сім'я, друзі. Були б ми однодумцями, то не проблема набрати тих 25000 голосів. Але у більшості принцип '' моя хата з краю .....''  ПРИКРО

Я проголосувала за обидві петиції

Я на роботі пояснив суть петиції... провів флешмоб і над кожним з колег стояв коли той підписував. Як результат за підписання люди отримували спекотним літом смачненьке морозиво. Точно не пам"ятаю скільки підписунів завербував. До 10 кажись... важливіше що доніс до людей факт проблеми і її суть. Але соромно було потім їм, на запитання "ну як там петиція" пояснювати, що пасічники тільки потріпатися майстри... або ще медозборами помірятись. 

 • Like 2
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...