Jump to content

Система відбору кращих бджолиних колоній (сімей) BeeR


rudakov
 Share

Recommended Posts

Система відбору кращих бджолиних колоній (сімей) BeeR:

Для відбору найкращих колоній Карпатки в своєму господарстві по деякими основними ГКО, була розроблена система відбору кращих бджолиних колоній (сімей) BeeR. Система дозволяє аналізувати стаціонарні точки господарства та вибрати колонії для племінного ядра не тільки даного точка а і господарства в цілому.

Алгоритм роботи - це оцінювання результатів на основі бальної системи оцінювання колоній медоносних бджіл.

Завдяки широкому діапазону оцінки від -100 до +100 балів маємо змогу на високому рівні провести відбір колоній для подальшої роботи.

Працює в режимі он-лайн, доступна за посиланям: BeeR

Приклад:

825398880_.thumb.png.3c4f3e10ce75af059d2b39390a01fded.png

1946682379_1.thumb.png.dfa65c2ba41b94700934955b985eaa2b.png

Відео 

 

Система не враховує стадковість та деякі інші ознаки по причині аналізу виключно відкритих популяцій протягом 1 сезону. 

 

Прохання щодо зауважень та пропозицій прохання публікувати в даній темі.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
В 22.12.2024 в 20:56, rudakov сказал:

Прохання щодо зауважень та пропозицій прохання публікувати в даній темі.

 Система оценивания в 200 балов это перебор . Достаточно и десяти балов . Ну или как в школе 12 балов :umora:. Где 12 балов будит значить что этот показатель посто мечта . По одному из критериев оценивания . Ну и не маловажно это средний показатель на семью на пасеке .

  Так можно оценивать только чистых маток .  

Link to comment
Share on other sites

Над сайтом я б ще попрацював)

Link to comment
Share on other sites

22 години тому, koste сказав:

Система оценивания в 200 балов это перебор .

Шкала в лінійці від +100 до -100 реалізована не просто так, на то є свої нюанси.

 

22 години тому, koste сказав:

Ну и не маловажно это средний показатель на семью на пасеке .

Товарного чи валового?

 

Link to comment
Share on other sites

22 години тому, koste сказав:

Так можно оценивать только чистых маток .  

Система оцінює не маток а колонії на точку. Маток нехай селекціонери оцінюють ;) тим паче якщо вони "чисті":umora:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22.12.2024 в 20:56, rudakov сказав:

Система не враховує стадковість

І це систему множить на нуль. Бо ви ж їх оцінюєте для масової селекції (як я розумію), тому треба вести родоводи бджіл і оцінювати сукупне потомство кожної матки, а не кожну окрему сім'ю.  Бо на фенотип окремої сім'ї впливає дуже багато випадкових обставин, щоб вважати його істиним критерієм. Треба узяти усереднені результати у потомстві однієї матки і зрівнювати з усередненими результатами потомства іншої, лише тоді ви зможете зробити правильно оцінити генотип.

Тобто, на мою думку "правильна" масова селекція така:

1. Безжально вибраковувати усі сім'ї, які проявляють ознаки категорично неприйнятні для вас - наприклад понос узимку, або злобність, або ще щось. У кожного власні критерії, що є неприйнятним. Поміняти їм усім матки на потомство найкращих сімей. Оцінювати цю категорію не варто, просто як бачимо неприйнятну ознаку - так і вибраковуєм. Це буде скоріш за усе якась мала частина пасіки.

2. Основну масу сімей - теж не має сенсу оцінювати, бо їх ми просто експлуатуємо. Навіщо витрачати час? Вони просто "середні", нащо їх детально оцінювати? Хіба що пан має багато часу і багато натхнення...

3. З усієї пасіки обирати кілька сімей, які показують найбільш видатні якості, у найбільш цінній для нас ознаці - ну, наприклад, нерійливість. І таких ознак ми маємо вибрати одну або максимум дві, але найбажаніших для пасічника. Бо ми не інститут бджільництва, і не нову породу виводимо, ми просто хочем покращити власні бджоли у чомусь конкретному. Отже, обираєм кілька найкращих і розмножити кожну таку, замінивши матки у вибракуваних, + сформувавши відводки, взявши бджолу від "середніх" сімей. Наступного року - оцінити все це потомство кожної матки окремо. І залишити лише ті лінії, у яких більшість потомства стійко повторила результати матері у тій ознаці за якою її обирали на розмноження.  Усіх інших - з подальшого розмноження вибракувати, перевівши у "середні", без усяких думок, що "а може вони наступного року...".

4. Повторити наступного року.

5. Ще повторити...

6. Не біда, якщо поміняєм критерій відбору, бо, наприклад, вибраковували тих, що обсираються, а вони усі перестали. Або розмножували тих, що були мирні, а вони уже всі такі не злобні... Ну тоді міняєм критерії відбору і продовжуєм...

 

Що гарно при такому підході - нам не треба витрачати купу часу, оцінюючи усю пасіку за цілою купою різних ознак. Не треба робити купу записів по усіх сім'ях. Та і як узнати за яку ознаку скільки балів давати? Може за щось більше треба, а за щось менше? А якщо в ідеалі за 1 ознакою вибраковуєм, а за іншою - розмножуєм, то тут ми ні у чому не помилимось і заодно багато часу не витратим. І результат буде значно швидше і ефективніше.

Просто виділіть одну ознаку для вибраковки найбільш неприйнятну для вас, ту, яка вам конкретно, вашій пасіці, найбільше шкодить, і найбільш бажану для розмноження - і вперед. І не помилитесь. :)

Link to comment
Share on other sites

Масова селекція (простий відбір) - не така проста річ як здається, не можно у відкритий популяції щось вибраковувати за однієї важливою ознакою, лише комплекса оцінка всіх колоній "точку". 

Скажу так по просторому, щоб краще зрозуміти тим кому складно:

1. Є ящик болтів різного діаметру і різного стану (криві, грилі, рівні та нові)

2. Стоїть завдання розібрати ящик щоб було зручно при потребі взяти потрібний болт.

3. Ви же пропонуєте тупо вибраковувати всі болти певного розміру, а не відсортувати в ящики меншого розміру за комплексом ознак.

4. В результаті якщо преберемо умовно болт розміру 18, то рано чи пізно він стане потрібний, а його немає, ні кривого, ні ржавого ні гарного, тобто нічим замінити.

 

5. Результат - незадовільний. А якби болти були посортивавані кожен в своєму місці, то пошук болта зводиться що мінімум, а не ритися годину в ящику шукаючи потрібний болт.

 

Інструмент наданий мною, зроблений під конкретні цілі та завдання, про них вже сказано, можливо він підходить під інші, але то вже інша історія.

Є більш новіша версія яка працює з трьома поколіннями в рамках точку (умовно відкритої попкляції ), але там ще більше нюансів і складний аналіз, і завдання відібрати майбутніх колоній для можливої репродукції. 

Будь який точок (ото чудо популяція) створюється з якоюсь конкретною метою і завданнями, а не поставлю я тут 60 вуликів щоб було "для душі".

 

22 години тому, Павлович сказав:

Поміняти їм усім матки на потомство найкращих сімей.

На перший погляд це правильна думка, але ми не знаємо вхідних даних щодо навколо, які потрібно враховувати.

 

22 години тому, Павлович сказав:

залишити лише ті лінії, у яких більшість потомства стійко повторила результати матері

Тим самим закласти бомбу сповільненої дії , ну або навіть швидку за декілька поколінь. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...