Jump to content
 • entries
  1,056
 • comments
  2,355
 • views
  177,893

Воскоїди навчилися розпізнавати мови місцевих африканських племен


ромео

537 views

 Share

Воскоїди навчилися розпізнавати мови місцевих африканських племен

12.12.2023   23:04    view.png 1736
 
%D0%92%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%97%D0%B4%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%8F-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BF%D1%96%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%86%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%85-%D0%B0%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D1%85-%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD.png

Деякі африканські корінні народи використовують спеціальні мови для спілкування з воскоїдами. Дослідники з’ясували, як ці птахи реагують на заклики, зроблені місцевими племенами.

Мисливці-збирачі деяких африканських племен ніколи не шукають мед поодинці. Вирушаючи на пошуки вуликів, вони заручаються підтримкою експертів – маленьких африканських птахів, відомих як великі воскоїди (Indicator indicator).

Перед початком полювання африканці видають спеціальні звуки, щоб викликати пернатих помічників. Птахи розуміють цю мову і ведуть мисливців до бджолиних вуликів, які не видно з землі і заховані високо в тріщинах дерев. Воскоїди не можуть самостійно дістатися до бджолиних колоній, розташованих у дуплах дерев, тому розраховують на допомогу людини.

Коли птах знаходить гніздо, він криками приводить до нього людей, які заспокоюють бджіл димом, розкривають дупло і забирають більшу частину меду, личинок і лялечок. Птаху ж як нагороду дістаються побудовані з воску порожні стільники (воскоїди – одна з рідкісних тварин, здатних перетравити віск; втім, деякі з таких племен залишають їм і частину меду).

 
Щоб дізнатися більше про те, як люди і птахи взаємодіють між собою, міжнародна команда вчених з Каліфорнійського університету (США) і Кейптаунського університету (ПАР) вирушила з двома групами досвідчених африканських мисливців за медом. До першої увійшли представники народності хадза в Танзанії, до другої – мисливці народності яо в Мозамбіку. Відстань між цими двома країнами становить понад тисячу кілометрів.
В обох місцевостях дослідники відтворювали заздалегідь записані пташині звуки, які видавали представники двох племен. Це зробили спеціально, щоб подивитися, як птахи одного й того ж виду реагують на однакові заклики різними мовами. Хадза зазиває пернатих помічників мелодійним свистом, а яо – гучною вібруючою треллю. Такі звуки означають для птахів, що час вирушати на пошуки їжі – воску.
 

У Танзанії, коли вчені вмикали місцеві звуки хадза, медоуказчики відповідали на них у 81% випадків. Коли ж дослідники ставили “чужі” звуки – яо, – птахи реагували на них лише у 24% випадків.

У Мозамбіку спостерігалася практично однакова картина. Коли вмикали місцеві звуки яо, медоуказчики відгукувалися в 75% випадків, а коли хадза – у 25%.

Такі спостереження говорять про те, що птахи в різних регіонах навчилися розпізнавати специфічні сигнали місцевих мисливців. Пташиної мови африканці навчають своїх дітей від самого народження і, таким чином, передають ці сигнали з покоління в покоління. Що стосується птахів, то вченим поки що не зрозуміло, як у них відбувається передача такого досвіду. Ймовірно, молоді птахи переймають його, спостерігаючи за родичами.

 

Партнерство між людьми і воскоїдами – рідкісний випадок співпраці диких тварин і людини заради взаємовигоди. У його основі лежить здатність двох видів до спілкування.

Зазначимо, що, за деякими даними, воскоїди аналогічним чином можуть співпрацювати і з медоїдами. Однак раніше автори іншого дослідження припустили, що така дружба – лише популярний міф. Якщо ж воскоїди та медоїди справді об’єднують зусилля для пошуків меду, то тільки в деяких місцях Африки – наприклад, у північній частині Танзанії

https://newsyou.info/2023/12/voskoїdi-navchilisya-rozpiznavati-movi-miscevix-afrikanskix-plemen

 • Like 3
 • Victory 1
 Share

1 Comment


Recommended Comments

То це виходить, що з гівна даних птахів можна робити спиртову витяжку за їх здатність перетравлювати віск. Якщо це працює з гівном воскової молі, то й тут має спрацювати. ;) 

 • Thanks 1
 • Haha 5
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...