Jump to content
 • entries
  1,061
 • comments
  2,363
 • views
  178,488

Деякі деталі страхування бджіл


ромео

700 views

 Share

21 січня 2019 - 07:00

Бджоли з гарантією, або як працюватиме страхування для пасік

 

Як працюватиме  механізм страхування та скільки це коштуватиме бджолярам?

 

У  минулому році Україна побила рекорд по смертності бджіл – через низку як об’єктивних, так і суб’єктивних факторів  зокрема використання пестицидів невідомого походження на полях, загинуло понад 45 тис. бджолосімей, а пасічники отримали мільйонні збитки, звітує «Спілка пасічників України».

Покращити ситуацію із компенсацією втрат може введення страхування пасік. Як уже повідомляв Agravery.com, з березня 2019 року пасічники зможуть укладати договори страхування бджіл. Поки що послуги страхування ризиків надаватиме лише СК «Брокбізнес». Ця новина сприйнялась неоднозначно – одні пасічники гаряче підтримали, інші поставились із скепсисом.  «Ідея непогана, тепер потрібно зрозуміти, як це працює і скільки коштує. Але в цілому застрахувати бджіл було б не погано, адже проблем із смертністю вистачає», – коментує співзасновник бренду «Медові брати» Дмитро Кушнір. А от його колега, директор підприємства «Мед з Волині», Валерій Парцехович, що уже більше п'яти років займається бджільництвом і у сімейному господарстві на Ковельщині має понад 90 бджолосімей, говорить, що взагалі не чув нічого про страхування бджіл. Та й загалом, більшість опитаних Agravery.com пасічників ставляться до таких ініціатив із пересторогою – просто не вірять у те, що ці гроші реально отримати і це не чергове намагання просто «збити» гроші з виробника.

Втім, так чи інакше, пасічники мають отримати і протестувати нову опцію уже у поточному сезоні – узгодити всі спірні моменти  зі страховкою у «Спілці пасічників України» планують до березня,  і уже з квітня, тобто з початку сезону, бажаючі зможуть заключати договори страхування.  

Як розповідає віце-президент спілки Денис Солдатов, на підготовку цього проекту пішло майже три роки, адже знайти страхову, яка б реально була зацікавлена у роботі з пасічниками було дуже не просто – сфера досить специфічна, фахівців замало, а пасічників багато, і всі вони знаходяться у сільській місцевості. Тим не менше, сьогодні уже укладено домовленість із СК «Брокбізнес». Зараз юристи допрацьовують договір і шліфують його деталі, а паралельно ведуться перемовини спілки із іншими страховими компаніями, які  захочуть долучитися до процесу.

Як додає  виконавчий директор  «Спілки пасічників України» Тетяна Сушко, процес страхування розпочнеться із першого березня, адже  до того часу потрібно на законодавчому рівні  змінити паспорт пасіки. «Бланк паспорту пасіки старого зразка не міг стати доказовою базою у разі настання страхового випадку, зокрема для суду, у разі, якщо буде подано  позов про умисне надання шкоди бджолам пестицидами. На разі, проект наказу знаходиться у Мінагрополітики і буде незабаром оприлюднений», – засвідчує вона.

Страхуватимуть пасічників та пасіки від п’яти ризиків – зокрема, це смерть бджіл від хвороб, пожежі або підпалу, стихійні лиха (буревій, землетрус, тощо), від крадіжки, і п’яте, найактуальніше, – від отруєння хімічними речовинами (адже саме від цієї напасті постраждала левова частина бджіл у минулому сезоні).  

Що стосується оплати, то поки що остаточна ціна страховки не сформована – все залежатиме від вартості конкретної бджолосім’ї, регіону та інших факторів. Достеменно відомо, що аби отримати компенсацію, перед укладанням договору пасічнику все ж доведеться легалізувати своє підприємство – він може скористатися послугами страхування та, відповідно виплатами в разі настання страхового випадку, тільки за умови офіційної реєстрації пасіки, а також наявності паспорту пасіки нового зразка, а усі встановлені законодавством інстанції мають бути оповіщені про роботу конкретного підприємства на певній території. Тобто, нелегальним і так звані «домашнім»  пасікам застрахуватись і отримати згодом кошти за мертвих бджіл – зась.

Цікаво, що бджоляр сам зможе призначати страхову виплату: тисячу гривень, дві, три або п'ять — скільки він вважатиме за потрібне. Від цього залежить вартість платежу за бджолину сім'ю, але в середньому 6,1-6,2% від страхової суми, плюс ще 2% франшизи. Приміром, якщо бджолосім’я буде оцінена страховою у 3000 грн, то вартість страховки буде 180 грн за весь сезон. Але зараз ведуться перемовини щодо можливого зменшення цієї вартості іще на 10%. Строк дії страхової угоди буде з 1 квітня по 1 жовтня, а взимку, у позасезонний період, сума страхового платежу буде суттєво меншою, адже приміром, ризик отруєння бджіл хімікатами  на полях відчутній. «При цьому страхова компанія залишає за собою право з того, хто завдав шкоди, стягнути на свою користь збитки від отруєння бджіл. Тобто, страховики будуть працювати на стороні бджолярів», — зазначає Денис Солдатов. Як приклад  він навів досвід пасічників Харківської області, де вже налагоджено їхню взаємодію з держадміністрацією, Держпродспоживслужбою, Асоціацією фермерів і приватних землевласників.

Опитані Agravery. com експерти сходяться на думці, що механізм страхування потрібно було вводити в Україні давно адже ризик втрати доходу від загибелі бджіл дуже високий. «Подекуди, це єдиний варіант отримання доходу для родини у сільській місцевості і тому хочеться дати їм хоч якийсь варіант компенсації збитків», – коментує Солдатов.

Як розповідає директор управління міжнародного страхування компанії PZU Альона Гальцова, сам механізм не новий, така практика страхування уже давно діє у низці європейських країн і там пасічники можуть відшкодувати збитки –  клієнти страхують не лише пасіки,  а й рибні та лісові господарства. Але недовіра  українських громадян до  всіх видів страхування і часто негативний досвід спілкування із страховиками, може суттєво скоригувати кількість бажаючих застрахувати пасіку, особливо на початку. З іншого боку, якщо будуть позитивні історії відшкодування страхових збитків, то і кількість бажаючих  скористатись послугами страховиків поступово збільшиться.

http://agravery.com/uk/posts/show/bdzoli-z-garantieu-abo-ak-pracuvatime-strahuvanna-dla-pasik

 • Like 1
 • Thanks 1
 Share

3 Comments


Recommended Comments

Тобто контролювати хімію держава не збирається, хоча повинна була б. Держоргани повністю відсторонились (навіщо тоді вони потрібні?). Натомість пропонують ще одну статтю витрат:  наприклад, на 100 сімей 18000 грн., плюс також небезкоштовна "легалізація". А чому б фермерам не розкошелитись на безпечні, якісні препарати, або хоча б доплатити людям за нічні обробки, як це повинно робитись при здоровому глузді? Взагалі за таких умов фермер має всі підстави не підпустити пасіку до свого поля на гарматний постріл. Він як священна корова, - його ніхто не чіпає, не штрафує, він ні до чого не зобов'язаний, і йому ті бджоли сто років треба. Страховики не будуть працювати на стороні бджолярів, як це оптимістично сказано в статті. Вони завжди працюють лише на своїй стороні, особливо в Україні. Замість того, щоб вирішити проблему радикально, прийняти європейські правила застосування хімії - а ми ж ніби євроінтегруємось - всі ці окозамилювачі займаються ось такою імітацією захисту бджіл. 

Link to comment
27 минут назад, Arius сказал:

наприклад, на 100 сімей 18000 грн.,

І то лише з 1 квітня по 1 жовтня. 

Я вже бачу, як масово "кинулись" пасічники страхувати свої вулики. І знову вищі чини будуть розказувати, що створили для пасічників сприятливі умови, а вони такі неблагодарні.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment

"Від цього залежить вартість платежу за бджолину сім'ю, але в середньому 6,1-6,2% від страхової суми, плюс ще 2% франшизи. Приміром, якщо бджолосім’я буде оцінена страховою у 3000 грн, то вартість страховки буде 180 грн за весь сезон"    

У меня как то не получается 180, получается 243-246. Зная страховиков, при потраве пчеловоды сами окажутся виноватыми:IMHO1:

Я уже писал, что при пасеке в 100 семей *243-246 грн. с такими деньгами можно ити в магазин и покупать МКМ-072. И на обратном пути зайти к любителям травить пчел и начинать вести конструктивный диалог.  Сами фермеры уже убедились что такая техника дает весомые аргументы http://vp.donetsk.ua/ukraina-mir/obshchestvo/17580-na-kirovogradshchine-150-fermerov-odnovremenno-kupili-150-avtomatov-kalashnikova-i-ne-platyat-vzyatki

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...