Перейти к содержанию

Ведмежий, турецький горіх (ліщина деревоподібна)


Pchelnik 2

Рекомендуемые сообщения

ВЕДМЕЖИЙ ГОРІХ (ЛІЩИНА ДЕРЕВОПОДІБНА)

 

corylus7-300x217.jpgВедмежий горіх також називають деревовидною ліщиною. Він дуже міцний, як ведмідь. Мабуть, саме за це йому і дали таку назву. Фундук, (ліщи́на звича́йна або європе́йська (Corylus avellana) − багаторічна рослина

corylus-200x223.jpg

родини Березових, відома також в народі як  «горі́шник», «орішина», «лісови́й горі́х») який є родичем, схожий з ним за своїми властивостями.

Багато в чому ведмежий горіх цінується за відмінні декоративні властивості. Крім того, це єдина рослина з роду ліщини, який має життєву форму у вигляді дерева. Висота може досягати 20-30 метрів. Живе цей горіх близько 200 років.

Стовбур рівний, покритий корою світлого кольору. Листя широкояйцеподібні, великі, черешок може мати довжину до 5 см. Плоди дрібні, вкриті товстою шкаралупою. Усередині захований горіх, але дістатися до нього не так вже й просто. Так що розколоти зубами шкаралупу краще не намагайтеся.

Що цікаво, плоди хоч і крупніше, ніж у лісового горіха, їстівна частина, тобто насіння, все одно менше. Плюс до всього, покрите товстим лушпинням. Їх основна перевага – це більш приємний смак в порівнянні з лісовим горіхом.

 

 

coryluscolurna-250x375.jpgДеревина ведмежого горіха дуже високо цінується в меблевому виробництві, використовується при обробці салонів, кают, парадних залів. Вона мілкошарова, щільна, міцна з красивим рожевим відтінком.

Будівлі, зведені з ведмежого горіха, зберігаються століттями. Деревина, легко піддається обробці і поліровці, здавна застосовувалася населенням Закавказзя і Туреччини для виготовлення столярних і токарних виробів. Через красиву і міцну деревину рослина була по-хижацьки вирубана ще в дореволюційні часи і збереглася лише в важкодоступних гірських ущелинах. Здатність виростати на висотах 1500-1800 м над рівнем моря дозволила зберегти цю рослину від повного винищення. Горіх занесений до Червоної книги.

Ведмежий горіх росте переважно на території Кавказу, на Балканах, в Малій Азії, Ірані, також нещодавно його почали активно вирощувати на території України і в країнах Середземного моря. Садівники їх цінують, в першу чергу, за смачні плоди. Хоча декоративність стає приємним доповненням при вирощуванні в домашніх умовах.

 

Ведмежий горіх − один з важливих лісових енергоносіїв: у ранньовесняний період дає багато високоякісного пилку, який містить багато білків і вітамінів. Бджоли навесні часто збирають пилок ліщини для потреб сім'ї. Нерідко його заготовляють для підгодівлі бджіл ранньої весни. Для цього зрізані гілки ставлять у теплому місці у воду, горіх випускає сережки та розсіює велику кількість пилку. Його збирають та готують суміші для підгодівлі бджолиних сімей. Також бджоли збирають з горіха падевий мед.

У ведмежого горіха красива симетрична густа пірамідальна крона, яка не займає багато місця, та стрункий гарний стовбур. Деревина цінна, має чудове забарвлення червонуватого відтінку, міцна, легко піддається механічній обробці, придатна для переробки на фанеру.

Розмножується насінням і вегетативно - відводками і щепленням. У природних умовах відновлюється погано.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Навіть ніколи й не міг подумати, що лісові горішки можуть рости на двацятиметровому дереві!   :dntknw::umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 17.03.2020 в 16:19, Pchelnik 2 сказал:

Навіть ніколи й не міг подумати, що лісові горішки можуть рости на двацятиметровому дереві!   :dntknw::umora:

Хто підкаже - де можна придбати його садженці?:hmm::dntknw:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

7 годин тому, Pchelnik 2 сказав:

Хто підкаже - де можна придбати його садженці?:hmm::dntknw:

Маю...але вже, мабуть, на осінь. Почали вегетувати, можуть не прижитися. Та й маленькі ще.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

7 хвилин тому, gardener сказав:

Маю...але вже, мабуть, на осінь. Почали вегетувати, можуть не прижитися. Та й маленькі ще.

И что,  действительно он растет почти 20 метров?   :ah:   Просто как то не могу представить лещину такой высоты...:(

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2 хвилини тому, luka сказав:

 Просто как то не могу представить лещину такой высоты...:(

Так то не зовсім ліщина (тобто не та яку Ви собі уявляєте):umora: Росте. росте

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Я бы тоже приобрел 10-15 саженцев, чтобы использовать их как подвой для культурных сортов фундука.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Також маю бажання придбати!

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Нагадайте восени...десь в середині жовтня

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

9 часов назад, gardener сказал:

Нагадайте восени...десь в середині жовтня

А як за швидко росте? Коли починає плодоносити?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

10 годин тому, Серж 82 сказав:

А як за швидко росте? Коли починає плодоносити?

ну як Вам сказати... В мене трьохрічні сіянці мають десь від 10 до 25 см. Правда росли вони назло мені, короче були на самовиживанні. тепер підуть скоріше. шестирічні вже десь до метра з хвостиком мають. Плодоносить десь після 20 років. В мене всі сусіди, кому батько роздав сіянці так і не дочекались плодів - повирізали десь років через 15:umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

20.03.2020 в 17:42, gardener сказав:

ну як Вам сказати... В мене трьохрічні сіянці мають десь від 10 до 25 см. Правда росли вони назло мені, короче були на самовиживанні. тепер підуть скоріше. шестирічні вже десь до метра з хвостиком мають. Плодоносить десь після 20 років. В мене всі сусіди, кому батько роздав сіянці так і не дочекались плодів - повирізали десь років через 15:umora:

От народ! А про своих наследников уже никто и не думает...:dntknw:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 20.03.2020 в 17:42, gardener сказал:

ну як Вам сказати... В мене трьохрічні сіянці мають десь від 10 до 25 см. Правда росли вони назло мені, короче були на самовиживанні. тепер підуть скоріше. шестирічні вже десь до метра з хвостиком мають. Плодоносить десь після 20 років. В мене всі сусіди, кому батько роздав сіянці так і не дочекались плодів - повирізали десь років через 15:umora:

Обождем. Все еще у нас впереди.:ay:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 9 months later...
19.03.2020 в 20:44, gardener сказав:

Маю...але вже, мабуть, на осінь. Почали вегетувати, можуть не прижитися. Та й маленькі ще.

Як би в чергу стати на сажанці:ah:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

54 минуты назад, Николай S сказал:

Як би в чергу стати на сажанці:ah:

Фундук прихотлив и не на каждой почве растет. У меня рядом лес этого лесного ореха было пол леса все вырезали на венки уроды за бутылку... Теперь растет только по дворам... Любит суглинок и чернозем ... Чтоб сухо было ( не болотно) чтоб был свет умеренный  не пекло но и не потемки где-то с северной стороны дома... Очень прихотлив ко всему может и пять лет сидеть ни расти и ни засыхать в одной стадии... Если условия подходят даже с ореха прорастает....

Мороки с ним много...

:IMHO1:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

1 година тому, Николай S сказав:

Як би в чергу стати на сажанці:ah:

а шо, вже осінь?

ЗІ В мене не саджанці, а сіянці

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

16 хвилин тому, Александр К. сказав:

Фундук прихотлив и не на каждой почве растет. У меня рядом лес этого лесного ореха было пол леса все вырезали на венки уроды за бутылку... Теперь растет только по дворам... Любит суглинок и чернозем ... Чтоб сухо было ( не болотно) чтоб был свет умеренный  не пекло но и не потемки где-то с северной стороны дома... Очень прихотлив ко всему может и пять лет сидеть ни расти и ни засыхать в одной стадии... Если условия подходят даже с ореха прорастает....

Мороки с ним много...

:IMHO1:

У нас ліщини звичайної дуже багато і досить пристойні ділянки  по ярах та балках, один з моїх лісових точків заховано саме в такому масиві, хотів там обсадити по периметру....

2 хвилини тому, gardener сказав:

а шо, вже осінь?

ЗІ В мене не саджанці, а сіянці

ну дак я лише в чергу, щоб до весни все не розібрали:ah:, у Вас вони сіянці а я як посажу то будуть сажанці:umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

3 хвилини тому, Николай S сказав:

 

ну дак я лише в чергу, щоб до весни все не розібрали:ah:

все не розберуть, бо я все не продаю. Я, взагалі то, хочу на ньому фундук щепити. Але. що не підходить під щеплення можу і того...

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

4 хвилини тому, gardener сказав:

все не розберуть, бо я все не продаю. Я, взагалі то, хочу на ньому фундук щепити. Але. що не підходить під щеплення можу і того...

ну тоді чекатиму  "трохи того":hmm: свиснете як буде що запропонувати.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Тільки що, Николай S сказав:

 свиснете як буде що запропонувати.

свиснете весною шоб я не забув свиснути

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

9 хвилин тому, gardener сказав:

... хочу на ньому фундук щепити...

цікаво а яка форма рослини вийде пісьля щеплення  кущ чи дерево????????

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

1 хвилину тому, Николай S сказав:

цікаво а яка форма рослини вийде пісьля щеплення  кущ чи дерево

кущ на дереві:umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2 хвилини тому, gardener сказав:

кущ на дереві:umora:

штамб дерева. висота штамбу в залежності де прищепити. А дальше - вже як зформується. тут головне - що з землі не будуть пагони лізти

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2 хвилини тому, gardener сказав:

штамб дерева. висота штамбу в залежності де прищепити. А дальше - вже як зформується. тут головне - що з землі не будуть пагони лізти

Зрозуміло, все залежить від садівника.....

 

17 хвилин тому, gardener сказав:

 хочу на ньому фундук щепити. 

які сорти фундуку вже напланували?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Тільки що, Николай S сказав:

які сорти фундуку вже напланували?

Ше поки що ніякі. є в мене три сорти польських без назв ( загубив, вірніше -зам'яв трактором) і два домашніх сіянці. досить непогані, хочу їх розмножити.

ЗІ то я для себе просто.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • Николай S changed the title to Ведмежий, турецький горіх (ліщина деревоподібна)

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете написать сейчас и зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, авторизуйтесь, чтобы опубликовать от имени своего аккаунта.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вставлено с форматированием.   Вставить как обычный текст

  Разрешено использовать не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отображать как обычную ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставлять изображения напрямую. Загружайте или вставляйте изображения по ссылке.

×
×
  • Создать...