Перейти к содержанию

Колодное (бортевое) пчеловодство Украины


бігунець

Рекомендуемые сообщения

Моя ідея колодної пасіки до цього часуніяк не могла зрушити з місця,  бо  підшукував для колод лише матеріал з трухлявою серединою, недавно згадав слова одного старезного діда, що середину якось випалювали, але тоді не розпитав технологію, на днях був на тих хуторах і  спеціально зупинився біля діда зайшов розпитав. Виявляється дуплянку часто робили з повноцінної колоди, для цього по центру колоді спеціальним буром робили отвір,  діаметр отвору "хватає на ширину трьох пальців"  далі цю заготовку ставим на грубку замість димаря, а точніше на плиту з кружками від грубки  виставлену на кирпичах, розводимо вогонь і чекаєм поки вигорить до потрібного розміру, врахувавши , що підгоріле треба буде вичищати до чистого дерева а низ " на ширину долоні відпиляти" от така дідівська технологія виготовлення колод, дуплянок.:hi:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 16.12.2020 в 20:30, Николай S сказал:

згадав слова одного старезного діда

А я чув від приблизно такого діда, що середину з колоди, якщо взяти потрібну породу дерева в потрібний час... Можна "вибити" на протязі 40 хвилин.

Подробиці не розпитував. Пам,ятаю що дерево бралося осика і помоєму якийсь весняний місяць...

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2 хвилини тому, Cfif сказав:

А я чув від приблизно такого діда, що середину з колоди, якщо взяти потрібну породу дерева в потрібний час... Можна "вибити" на протязі 40 хвилин.

Подробиці не розпитував. Пам,ятаю що дерево бралося осика і помоєму якийсь весняний місяць...

ну я знаю як це робиться:umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

56 минут назад, Николай S сказал:

ну я знаю як це робиться

Як? І чому так не зробили?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вибирати можна по всякому - була б наснага. Один майстер вибирав мотопилою як торт ріжуть. Потім ломом з великим долотом на кінці видовбував. А чому не розділити навпіл колоду, вибрати середину, потім з'єднати хоч на петлях хоч назавжди?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Ще існує варіант з дощок зібрати шестигранну чи восьмигранну призму - це пропонували на профільному форумі по колодному бджолярству.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

9 часов назад, Володимир Гарбуз сказал:

Ще існує варіант з дощок зібрати шестигранну чи восьмигранну призму

Самий простий варіет -викинути рамки з рутівського вулика... якщо вже так.

9 часов назад, Володимир Гарбуз сказал:

Вибирати можна по всякому - була б наснага.

Ви мене не зрозуміли.. Я про то що маючи відповідні знання -вибивається середина за 40 хвилин. За годину вже пливе новий човен...

А з наснагою і без мозгів можна вибирати якзавгодно....

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

10 годин тому, Cfif сказав:

Як? І чому так не зробили?

правильніше запитати "коли?":umora: бо як вже гадаю всім понятно.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2 минуты назад, Николай S сказал:

правильніше запитати "коли?":umora: бо як вже гадаю всім понятно.

мені непонятно.... як вибивати. а не випалювати і коли??:ah:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

10 хвилин тому, Cfif сказав:

мені непонятно.... як вибивати. а не випалювати і коли??:ah:

чекайте вечора, бо в даний час писати нема часу.....:ah:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

38 хвилин тому, Cfif сказав:

...За годину вже пливе новий човен...

 

за світлову літню ніч,  так вірю.....за годину ? то вже треба часто тренуватись....:umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

48 минут назад, Николай S сказал:

за світлову літню ніч,  так вірю.....за годину ? то вже треба часто тренуватись....

Ну як день -нова колода. теж непогано...

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Про це мені розповідав майстер по човнам для рибалок. він їх робив ще до війни. Я рибалив  на такому.. спочатку страшнувато. пливеш як вперше на велосипеді їдей)) А потім непоміняєш його ні на яку плоскодоку. бо він по очерету і траві іде як ракета. а плоскодонка застрягає як кусок лайна)) Але тоді мені його розповіді про дерева були до "фені")) мене риба цікавила...

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

8 годин тому, Cfif сказав:

.....Але тоді мені його розповіді про дерева були до "фені".....

Відразу напишу власного досвіду не має, навіть не знайомий з тим хто робив сам.

з тим дідо що розказуваав за випалку колод та вибивання  я знайомий давно, багато років були регулярно  разом на косовиці в невеличцій компаніі   тож в обідню дрімоту Іван любив почесати язика:umora:

Рубаючи дрова ви мабуть замітили, що вони інколі самі відколюються чітко по грані між серцевиною і наружною оболонкою та те, що  надмірна волога свіжеспиляного дерева як і вже майже сухе  колеться важче, особисто не раз переконувався  якщо свіже спиляне вечером не колеться то нак ранок можеж поклацати  легенко. Ще ви повинні знати що рух соків в зовнішній оболонці стовбура,  по під корою значно інтенсивніший чим по серцевині. Врахуйте також , що дерево як і кожна рослина пів місяця більш живиться з корня а іншу половину з листя якщо воно є.  То ж відповід на перше питання "коли  пиляти?" - з початком сокоруху в стовбурі до розкриття бруньок, в цей час  зовнішня оболонка більшь  волога чим серцевина, оболонка  розбухає а серцевина більш суха і її  маючи досвід  можна "вибити". Дід Іван розказував що знав майстра який вибивав тож далі те що чув від діда

підставкою служив пеньок від здоровезного дуба чи ясена, головне дерево твердої породи(мова за пеньок з корінням на місці де росло дерево) посеред пенка було заглиблення від дупла, тобто серцевина в діаметрі до 35 см мала місце куди  вибиватись глибиною  до 30см. Свіжеспиляна заготовка ставилась на пеньок на ніч  зверху клали металевий "блинець"  я  б сказав глухий флянець діаметром близько 25см. зранку той спец бив кувалдою по флянцю, якщо за  5-7 ударів не виходило то  займався іншими справами   а  наступний підхід через пару  годин і так міг пробувати одну загтовку 2-3 дні. Саме важче зрушити, якщо получалось трохи вибити то  далі справа техніки , висунуте  видпилювалось, щоб не морочитись з занадто глибокою ямкою в пеньку, на флянець ставилась наставка. Якщо справа заходила в глухий кут то заготовку могли розпарювкати  в казані з кипятком, на других день все спочатку....

Можете потренуватись  весною  на дровах тобто коротших пеньочках але діаметр беріть той що і потрібно для справжньої колоди. геть чуть не забув кувалда не менше пуда, удачі , ждем звіту про освоєння ремесла......:hi:

 

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

15 минут назад, Николай S сказал:

удачі , ждем звіту про освоєння ремесла...

Дуже дякую за розповід.. Але практика потребує хочаб жити в часному домі... я цим займатись однозначно не можу, але знання треба зберегти.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 4 weeks later...

Как говорится, на ловца и Ютуб бежит.

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 1 month later...

Естественный отбор на колодном точке. Зима не без потерь, но уже вырисовывается пчелка что сможет зимовать на настоящей пасеке 12го века, а не буфаторных размальёваных бочках каждую весну наново заселяемых.... есть такие у нас любители антуражу))

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 17.02.2021 в 19:53, Cfif сказал:

Естественный отбор на колодном точке. Зима не без потерь, но уже вырисовывается пчелка что сможет зимовать на настоящей пасеке 12го века, а не буфаторных размальёваных бочках каждую весну наново заселяемых.... есть такие у нас любители антуражу))

 

Одеть на каждую колоду по 2 старых пальто на зиму и все бы перезимовали. Можнр в двойной фольгоизол.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 18.12.2020 в 11:58, Cfif сказал:

мені непонятно.... як вибивати. а не випалювати і коли??:ah:

 

В 18.12.2020 в 00:04, Николай S сказал:

ну я знаю як це робиться:umora:

В селе Сыраи лежат готовые дуплянки или колоды как ехать с Киева по правой стороне. Дерево липа лежит второй год. Осталось найти хозяина распилить и забрать. Деревья как раз мерные для пчел.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 10 months later...

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

 

 

 

03.01.2022 в 19:05, Николай S сказав:

 

Виходить у цього колеги внутрішній простір "пня"  діаметром близько 40см  висотою 80см, однозначно потрібно робити приспособу від обриву сот.....

Земляче @Cіверянин   як на Ваш погляд такі габарити дуплянки можна вважати оптимальними, як порекомендуєте при таких габаритах робити льотки?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 17.02.2021 в 19:53, Cfif сказал:

любители антуражу

Цікаво, бамбук перезимував ?

Теж хочу бамбук посадить.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

5 часов назад, Віталій.В сказал:

Цікаво, бамбук перезимував ?

звісно. він знятий на одному з останніх відео.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 18.12.2020 в 00:00, Cfif сказал:

А я чув від приблизно такого діда, що середину з колоди, якщо взяти потрібну породу дерева в потрібний час... Можна "вибити" на протязі 40 хвилин.

Подробиці не розпитував. Пам,ятаю що дерево бралося осика і помоєму якийсь весняний місяць...

Теж хочу колоду для душі хочаби одненьку.

Під весну 20том році знайшов вербу товстелезну що впала, випиляв три пні по 120см, поки загрузив та первіз додому думав пуп трісне, зробив стойку для бензопили і почались весняні роботи на пасіці, колоди стояли на брусках на сквозняку, під кінець травня їх порвало, був задум з двох шин зварити шину дліною 60см щоб випилять середину на стойкі з двох сторін як на відео.

пні потім порізав на дошку, можливо якби відразу випиляв середину то деревину не порвалоб :dntknw:. Щоб зробити колоду методом вибивання верба точно не підійде, ще ні разу не зустрічав комеля верби з рівними волокнами, осокори в наших краях не товсті, а липи не має.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете написать сейчас и зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, авторизуйтесь, чтобы опубликовать от имени своего аккаунта.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вставлено с форматированием.   Вставить как обычный текст

  Разрешено использовать не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отображать как обычную ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставлять изображения напрямую. Загружайте или вставляйте изображения по ссылке.

×
×
  • Создать...