Jump to content

Розміри бджоли


владек

Recommended Posts

:( На протязі довгого часу з допомогою мікроскопа (МБС) міряю геометрію крила і обчислюю кубітальний індекс(КІ) да дискоїдальне зміщення (ДЗ) з метою всновлення належності бджіл до певної породи. Швидко зрозумів, що знання цих двох індексів дає можливість надійно віднести іх або до "МЕЛІФЕРИ" або до "КАРНІКИ". А от щоби розрізнити "украінку", "італійку" та "карпатянку" цього недостатньо. Так згідно УП №7 1993р. КІ української бджоли 2,2 - 2,6; - карпатської : 2,3 - 3,1. Тобто спільна область значно переважає окремішні. Для італійської такої публікації немаю але з різних джерел КІ для неї приблизно 2,25 - 2,5 (хто має точніші дані прошу повідомити). Що так само накладається на вже згадану спільну область КІ для цих порід. Отже необхідно використати і т.зв. ГАНТЕЛЬНИЙ індекс. Але які він має параметри для згаданих трьох порід? Якщо хтось знає зсилку прохання сповістити. Ще одне питання стосується довжини хоботка. Кілька років тому роблячи виміри одержував значення 6,8 - 7,2 для сімей які на той час були у мене. Виміри робилися тільки на зимовому підморі (тобто на цілком дорослих особинах). Минув час . Я змінив розташування пасіки. Є кілька сусідських пасік. Отже і бджоли напевно вже не ті. І от вчора використав живих бджіл (очевино, як дорослих так і молодих) та поміряв КІ (2.1 - 3,6) ; ДЗ - виключно (+) або "0", а от довжири хоботка від 5,5 - 6,8 викликають подив. Хто займався проміром довжини хоботка знає, що це досить "важка" операція. Наклеюватись на скоч не хоче. Неохідно використовувати безбарвний лак. Знову рівно лягати не бажає. Необхідно кілька разів протягти по ньому голкою. А кінчик тоненький і часто відламується. Маючи досвід я вже бачу де хоботок зруйновано а де ні. Шукаючи пояснення таким цифрам подумав : "а може розмір хоботка молодої бджоли менший за дорослої і на протязі життя міняється? " Що думаєте з цього приводу? :hi:
Link to comment
Share on other sites

Заміряти екстер”єрні параметри бджіл можна також з допомогою фотозбільшувача або діапроектора. Була якось стаття про це в журналі „Український пасічник”. Я правда поки що робити так не пробував. Можу дати екстер”єрні характеристики карпатських бджіл. Колись мені цю інформацію вислав сам Гайдар, так що вона як говориться з перших рук. :hi:

___________________________________________.doc

Link to comment
Share on other sites

Заміряти екстер”єрні параметри бджіл можна також з допомогою фотозбільшувача або діапроектора. Була якось стаття про це в журналі „Український пасічник”. Я правда поки що робити так не пробував. Можу дати екстер”єрні характеристики карпатських бджіл. Колись мені цю інформацію вислав сам Гайдар, так що вона як говориться з перших рук. :hi:
Дякую! Таблиця по карпатянці - супер. За разом хочу вибачитися перед модераторами, яких учора запідозрив у безпідставному знятті теми. ВИБАЧАЙТЕ за мою неуважність. На жаль питання по іншим породам залишаються.І що найбільше мене турбує , то це чи змінюються розміри хоботка молодої бджоли? Якщо ніхто нічого не порадить піду на кафедру. Може Дружбяк щось знає. :wave:
Link to comment
Share on other sites

а от довжири хоботка від 5,5 - 6,8 викликають подив. Хто займався проміром довжини хоботка знає, що це досить "важка" операція. Наклеюватись на скоч не хоче. Неохідно використовувати безбарвний лак. Знову рівно лягати не бажає. Необхідно кілька разів протягти по ньому голкою. А кінчик тоненький і часто відламується. Маючи досвід я вже бачу де хоботок зруйновано а де ні. Шукаючи пояснення таким цифрам подумав : "а може розмір хоботка молодої бджоли менший за дорослої і на протязі життя міняється? " Що думаєте з цього приводу? :hi:
Владек, для промірів необхідно відбирати проби бджіл при їх виході з комірки і прийнято це робити на початку серпня, але це не догма. У молодих бджіл хітин мягкий, а тому буде легко препарувати їх частини для проведення промірів. Не обовязково наклеювавти на скоч. Міряли хоботки і досить точно не відаючи про скоч. Відпрепаровують хоботок і поміщають на предметне скло з гліцериним, накривають також предметним склом і проводять виміри під мікроскопом. Одержані дані обробляють біометрично. В одержанім ряду будуть досить різні величини хоботка і це природньо. Дальше вираховують середню та її похибку. Розміри тіла у молодих і дорослих бджіл одинакові, а от протягом сезону є певна мінливість одниії і тіїї ж ознаки. В свій час нами вивчалась сезонна мінливість комплексу екстерєрних ознак карпатських бджіл в долинній і гірській зонах. Якщо проба складається з старих бджіл, то їх проварюють в слабкому розчині лугу і частини тіла бджоли мягшають.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

У цьому році вперше звернув увагу - у супер-медоносних сімях бджоли набагато довші ніж у менш продуктивних сімях ,формою подібні на матки

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...