Перейти к содержанию

Вуличка бджіл. Якої ширини повинна бути вуличка бджіл у вулику?


Кагарлик

Рекомендуемые сообщения

Посмотрел выступление Маннапова А.Г.,заведующего кафедрой аквакультуры и пчеловодства Российского государственного аграрного университета -МСХА им К.А.Тимирязьева, Президента национальной ассоциации пчеловодов и переработчиков продукции пчеловодства, доктора биологических наук, профессора, почетного работника высшего профессионального образования РФ, заслуженного деятеля науки РБ на 10-й международной выставке - конференции Союза общественных объединений пчеловодов Республики Беларусь "Белорусская пасека 2014" в г. Минске 15 ноября 2014 года. Если проводились опыты на таком высоком уровне значит в этом есть доля истины как бы мы не сопротивлялись. Испытуемые семьи с улочками 9 мм, с сплошными боковыми планками 34мм и глухим потолком обогнали семьи с общепринятыми разделителями Гофмана 37 мм и улочками 12 мм в среднем в три раза по основным показателям. Особенно впечетляет по степени заклещенности и увеличения медосбора, это я считаю самые важные показатели в современном пчеловодстве медового направления и не только. Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки :dntknw:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

обогнали семьи с общепринятыми разделителями Гофмана 37 мм и улочками 12 мм в среднем в три раза по основным показателям.

Полный нонсенс... Если обычные семьи приносят 80-90 кг, то с уменьшенными улочками 200-250 кг? :)
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки :dntknw: ?
И ещё одна проблемка нарисуется .Тары под мёд, в три раза больше надо покупать :)
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки :dntknw: ?
И ещё одна проблемка нарисуется .Тары под мёд, в три раза больше надо покупать :)
Ну, Романовичу, Ви як завжди маєте мудрі рішення на будь-які питання. І це теж!
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки :dntknw: ?
И ещё одна проблемка нарисуется .Тары под мёд, в три раза больше надо покупать :)
краще 2/3 пасіки продати пакетами або сім"ями :az: А я побробую пояснити чому у них так вийшло. Досліди проводились на якійсь захудалій інститутській пасіці де Сім"ї слабенькі. На звужених вуличках вони краще розвивались ніж інші і дали по 3 літри меду, тоді як ті що з вуличками 12 мм тільки по одному літру
:IMHO1:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Если проводились опыты на таком высоком уровне значит в этом есть доля истины как бы мы не сопротивлялись. Испытуемые семьи с улочками 9 мм, с сплошными боковыми планками 34мм и глухим потолком обогнали семьи с общепринятыми разделителями Гофмана 37 мм и улочками 12 мм в среднем в три раза по основным показателям.

А зачем здесь сопротивляться? Насколько я из своего любительского опыта знаю, то всегда в литературе рекомендовалось для лучшего развития семей сокращать улочку до 9 мм. Боковые планки я уже давно делаю 34-35 мм, а потолок у меня закрыт планками сечением 9х12 мм. Переворачиванием планок регулирую улочки.

post-1693-1421266254_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки :dntknw: ?
И ещё одна проблемка нарисуется .Тары под мёд, в три раза больше надо покупать :)
краще 2/3 пасіки продати пакетами або сім"ями :az: А я побробую пояснити чому у них так вийшло. Досліди проводились на якійсь захудалій інститутській пасіці де Сім"ї слабенькі. На звужених вуличках вони краще розвивались ніж інші і дали по 3 літри меду, тоді як ті що з вуличками 12 мм тільки по одному літру
:IMHO1:
Мабуть,що так. Бо скорочення вуличок і т.п. у великій сім"ї призведе абсолютно прямо до роїння!
:IMHO:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вже давно описаноpost-478-1421268627_thumb.jpgpost-478-1421268654_thumb.jpgpost-478-1421268747_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

обогнали семьи с общепринятыми разделителями Гофмана 37 мм и улочками 12 мм в среднем в три раза по основным показателям.

Полный нонсенс... Если обычные семьи приносят 80-90 кг, то с уменьшенными улочками 200-250 кг? :)
Незнаю как по медозбору,но по весеннему розвитию супер.Уже много лет гнездо держу на суженых улочках.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В этих докладах и статьях ни где не упоминают о какой породе пчел идет речь. Общеизвестно, что размер свободно отстроенных ячеек и расстояние между сотами зависит от породы ...от размера пчел. Есть и наши пчеловоды которые занимались такими измерениями - средний шаг сотов у карпатки 37 мм...

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Якщо витягнути з вулика рамку і поміряти штангенциркулем ширину то там дуже рідко буде 37.В основному 38-39 через прополіс який нашаровується на плечиках,тому бокові планки роблю 35-36

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки

Я роблю ширину бокових 35мм. Ще ніколи не пожалів про це і не траплялись випадки коли "мало". А також якщо рамки сам виготовляю а не замовні то гофман не роблю. Ще давно дійшов до того, що це зайвий, солідний об"єм непотрібної роботи з рамкою 145мм.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Вот заказываю рамки на сезон 2015 и думаю какого размера делать боковые планки

Я роблю ширину бокових 35мм.
Я також, але за 1-2 сезони ширина все одно збільшується до 37 і більше за рахунок прополісу. Тому без розділювачів Гофмана рамка на 145 мабуть саме те, хоча... тут як практика покаже
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В этих докладах и статьях ни где не упоминают о какой породе пчел идет речь. Общеизвестно, что размер свободно отстроенных ячеек и расстояние между сотами зависит от породы ...от размера пчел. Есть и наши пчеловоды которые занимались такими измерениями - средний шаг сотов у карпатки 37 мм...
Ось просто скопіював та відредагував цікаву інфо, що стосується відстаней у вулику та міжрамкового простору теж. Якщо бджолині комірки використовуються для зберігання меду, то при наявності вільного простору глибина комірок сильно зростає й може досягати 50 і навіть 70 мм (Рута.И., 1964). Виходить, виходить, що для бджолиного гнізда, де виводиться розплід, ширина вуличок повинна бути своя, а для стільників, у яких зберігаються корми, - своя. Для початку давайте визначимося із шириною вулички в распліднім гнізді. У нас вона прийнята рівної 12-12,5 мм, при цьому відстань між средостениями стільника дорівнює 37- 37,5 мм . В американців більшість бджолярів установлюють расплодні вулички шириною 9 мм, відстань між середостінням - 34 мм (Губіна Т.И., 1969). Так хто ж правий? Досить докладно досліджував це питання відомий в Україні бджоляр Р.А. Єгошин (1999). Приведу фактичний матеріал з його статті. Отже, який же повинна бути вуличка? Під таким заголовком у журналі «Бджільництво» (1977. № 3) була надрукована стаття А. Соломина. В 1975—1976 р. він, з огляду на розбіжність існуючих із цього приводу рекомендацій, випробував родини бджіл у вуликах зі зменшеними вуличками між рамками з розплодом до 9 мм (відстань між средостениями 34 мм). Із цього приводу він пише: «В 1975 р. випробування проводив у багатокорпусних вуликах, а в 1976 р. - у лежаках на 24 рамки. Результати перевершили всі мої очікування. У гніздах зі зменшеними вуличками протягом усього сезону розплоду було більше, ніж у контрольних, незалежно від сили родини. Особливо помітної була різниця в серпні й вересні. У ці місяці родини вирощували розплоду значно більше, ніж контрольні із шириною вулички в 12 мм. У несприятливий для медозбору 1975 рік товарний мед я одержав тільки від родин, які втримувалися з вуличками в 9 мм. В 1976 р. родини в лежаках зі зменшеними вуличками також дали меду більше, ніж контрольні. У піддослідних родинах трутнів практично не було... При змісті бджолиних родин на зменшених вуличках підвищувалася їхня схильність до роїння. Для запобігання цього явища я використовував досвід американських пасічників - розсунув всі рамки в медяних корпусах, розташованих вище гніздового з розплодом, на відстань 15 мм. У результаті майже у всіх родинах ройовий стан був ліквідований». В 1978 р. у журналі «Бджільництво» (№ 1) на це питання дала відповідь Л.И. Перепелова, що ще в 1940 р. вивчала, що дає скорочення вуличок. Вона писала: «Це невелике дослідження переконливо засвідчило позитивний вплив зменшеної вулички на роботу матки, а відповідно, і на ріст родини. Наприкінці досвіду (4 червня) родини експериментальної групи з вуличками в 8,5-9,0 мм виростили розплоду в середньому на 43% більше, ніж контрольні родини». Надалі вона простежила, як впливає зменшення вуличок на розвиток родин різної сили. Виявилося, що зі зменшенням міжрамочного простору від 12 до 8,5- 9,0 мм із найбільшою інтенсивністю в травні - червні розвивалися родини силою близько 10 тис. бджіл (4 рамки Дадана). Так, у них за час спостережень було вирощено в середньому на 37% більше розплоду, чим у таких же по величині родинах, але з нескороченими вуличками. У родинах, що містять близько 15 тис. бджіл, при скороченні вуличок відбувалося збільшення кількості вирощуваного розплоду на 23%, а в родинах, що містять,близько 30 тис. бджіл, вирощування розплоду збільшувалося тільки в першій половині травня в середньому на 8% (Єськов Е.К., 1983). Велика увага дослідженню цього питання приділяв і Е.К. Єськов. Він також звертає увагу на те, що дуже важливо дотримувати величини міжрамочного простору, особливо в зоні вирощування розплоду, і цим прийомом можна впливати не тільки на процеси життєдіяльності родини, повязані з вирощуванням розплоду, але й на його якість. У звязку із цим він пише: «...при зменшенні ширини міжрамочного простору до 8-9 мм бджоли не виводять на цих стільниках трутнів. Справа в тому, що такого простору недостатньо для трутневого розплоду, тому що глибина комірок, у яких виводяться трутні, на 3-4 мм більше, ніж у робочих бджіл. Отже, скоротивши межрамочное простір до 8-9 мм, можна практично позбавити бджіл можливості висновку трутнів. У цьому випадку вони можуть виводитися в невеликій кількості лише в тих місцях, де стільники деформовані й утворять розширення міжрамочных просторів. За допомогою зменшення міжрамочных просторів можна значно скорочувати вирощування трутнів. Однак при цьому відбувається підвищення рійливости родин. Рійливість, по-перше, провокуєтся негативним відношенням бджолиних родин до порушення природного процесу їхнього існування, по-друге, - прискоренням розвитку родин при зменшенні міжрамочного простору». А чому зменшення ширини вулички так впливає на розвиток родини? Взаємозвязок цих двох факторів пояснюється дією комплексу біологічних і фізичних факторів. При цьому головна роль належить змушеному розосередженню бджіл у гнізді через зменшення їхньої кількості на одиницю площі стільника при зменшеній вуличці. Це приводить до збільшення площі стільників, освоюваних родиною, у результаті чого матці надається більший простір для відкладання яєць, що призводить до збільшення кількості вирощуваного бджолами розплоду. Якщо у вулику буде мало меду, а взщяток відсутній (що іноді буває навесні), то краще родини при цьому підгодовувати вуглеводними й білковими кормами. Витрати енергії, повязані зі збільшенням кількості вирощуваного розплоду при звуженні вуличок, позначаються на деякому зниженні якості особин, що розвиваються: розміри бджіл зменшуються на 1,5-2,0%, а маса - на 1 % (Єськов Е.К., 1983). Однак незначне погіршення якості бджіл, що розвиваються, цілком компенсується збільшенням їхньої кількості, що в результаті забезпечує такій родині переваги в кормозбиральній діяльності. Е.К. Єськов робить висновок про доцільність застосування зменшення ширини вуличок ранньою весною як прийому підвищення продуктивності бджолиних родин. При цьому надалі треба вчасно розширювати до 12 мм вулички й у першу чергу в сильних родинах. Тепер у нас уже є достатня кількість фактичного матеріалу, що дозволить зробити висновки щодо того, яку ж ширину вулички треба встановлювати в розплідній частині гнізда й у магазинах під мед. Алгоритм визначення при цьому дуже простій: варто дотримуватися такої ширини вулички, при якій забезпечується найбільша кількість розплоду й максимальний медозбір. Все сказане вище дозволяє зробити деякі попередні висновки:. 1.Ширина вулички в розплоднім гнізді й у медяних магазинах повинна бути різною. 2.Існуючий у цей час єдиний стандарт на ширину вулички в 12-12,5 мм не є оптимальним. До речі, оскільки така відстань між планками рамки перевищує допустимий вільний простір у вулику (4,5-9,0 мм), то бджоли дуже часто забудовують його «містками» між рамками, що заважає при проведенні оглядів. 3. Ширина вулички в розпліднім гнізді повинна бути не єдиною, а змінюватися залежно від періоду сезону. З іннету. Мою думка тут не враховано.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

1.Ширина вулички в розплоднім гнізді й у медяних магазинах повинна бути різною. 2.Існуючий у цей час єдиний стандарт на ширину вулички в 12-12,5 мм не є оптимальним. До речі, оскільки така відстань між планками рамки перевищує допустимий вільний простір у вулику (4,5-9,0 мм), то бджоли дуже часто забудовують його «містками» між рамками, що заважає при проведенні оглядів. 3. Ширина вулички в розпліднім гнізді повинна бути не єдиною, а змінюватися залежно від періоду сезону.
Сильно це вже морочливо постійно змінювати ширину... Тим більше в кого багатокорпусна система, де рамки постійно тасуються це взагалі нереально :IMHO1:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

5 років назад я почав виготовляти багатокорпусні і в мене теж постало питання, яку робить ширину бокових планок рамок(в лежаках у мене зімкнені верхні планки і їх ширина коливається від 34мм до 38мм :crazy: ). Так от, перелопативши всю літературу, яка мені була доступна, я вирішив робити бокові планки 35мм, про що ще ні разу не пожалкував. Які я побачив переваги у вулочці 35мм: 1. Кращий весняний розвиток 2. Бджоли більш охоче несуть мед у верхні надставки, де замість 10 ставлю 9 рамок. 3. Абсолютно відсутня всяка забудова між рамками.

В этих докладах и статьях ни где не упоминают о какой породе пчел идет речь. Общеизвестно, что размер свободно отстроенных ячеек и расстояние между сотами зависит от породы ...от размера пчел. Есть и наши пчеловоды которые занимались такими измерениями - средний шаг сотов у карпатки 37 мм...

Жодного разу про виміри вулички в наших бджіл не чув, якщо хтось проводив дослідження тоді повинна бути стаття. Та й виміри ці повинні проводитись не на одному чи двох роях, а мінімум півсотні сімей, які вільно (без рамок, лінійок і т.д.) відбудували собі гніздо. Фірма Дадан(найбільший виробник бджільницького реманенту в США) в своєму каталозі подає ширину бокової планки 35мм, а в США є різні породи і італьянська, і карніка.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2. Бджоли більш охоче несуть мед у верхні надставки, де замість 10 ставлю 9 рамок.
У вас багатокорпусні на яку рамку? Я так розумію, що коли бджоли роздують медову рамку то в гніздо її вже не поставиш? Тобто між гніздом і магазином не зробиш ніяких махінацій?
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2. Бджоли більш охоче несуть мед у верхні надставки, де замість 10 ставлю 9 рамок.
У вас багатокорпусні на яку рамку? Я так розумію, що коли бджоли роздують медову рамку то в гніздо її вже не поставиш? Тобто між гніздом і магазином не зробиш ніяких махінацій?
У мене багатокорпусний на рамку 230. Я і ставлю рамки ширше, щоб їх бджоли роздули і було простіше розпечатувать, і не розумію, які махінації потрібно робити між гніздом і медовим магазином.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Если проводились опыты на таком высоком уровне значит в этом есть доля истины как бы мы не сопротивлялись. Испытуемые семьи с улочками 9 мм, с сплошными боковыми планками 34мм и глухим потолком обогнали семьи с общепринятыми разделителями Гофмана 37 мм и улочками 12 мм в среднем в три раза по основным показателям.

А зачем здесь сопротивляться? Насколько я из своего любительского опыта знаю, то всегда в литературе рекомендовалось для лучшего развития семей сокращать улочку до 9 мм. Боковые планки я уже давно делаю 34-35 мм, а потолок у меня закрыт планками сечением 9х12 мм. Переворачиванием планок регулирую улочки.
Практикую такой же вариант и очень им доволен :ay:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2. Бджоли більш охоче несуть мед у верхні надставки, де замість 10 ставлю 9 рамок.
У вас багатокорпусні на яку рамку? Я так розумію, що коли бджоли роздують медову рамку то в гніздо її вже не поставиш? Тобто між гніздом і магазином не зробиш ніяких махінацій?
У мене багатокорпусний на рамку 230. Я і ставлю рамки ширше, щоб їх бджоли роздули і було простіше розпечатувать, і не розумію, які махінації потрібно робити між гніздом і медовим магазином.
Ну наприклад, щоб обновить суш в гнізді. Темні рамки с розплодом піднімаємо над РР, а с медового корпуса ставим свіжовідбудовані. І взагалі багато може бути варіантів... тим багатокорпусна система і вигідна, що рамка одна і можна використовувати одну рамку, як в магазині, так і в гнізді. І ще питання до вас. У вас розміри корпуса стандартні? Якщо так, то внутрішній розмір його 375(380)мм, а якщо 10 рамок по 35мм, то це 350мм. 375(380)- 350=25(30)мм. Що з цим простором робить, язиками ж застроять?
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 4 weeks later...

Сегодня смотрел лекции Кашковского-так вот его мнение :dntknw: (смотреть с 2:04:55сек)

Как думаете, -ошибается?
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Сегодня смотрел лекции Кашковского-так вот его мнение :dntknw: (смотреть с 2:04:55сек)
Как думаете, -ошибается?
Невижу никакой взаимосвязи между шириной улочки и розмером пчелы.Пчела выростает в соте а не в улочке.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Сегодня смотрел лекции Кашковского-так вот его мнение :dntknw: (смотреть с 2:04:55сек)
Как думаете, -ошибается?
Не вижу никакой взаимосвязи между шириной улочки и розмером пчелы.Пчела выростает в соте а не в улочке.
Дочинец, Валера 2 , згодний з Вами пане Василь повністю. Бо величина бджоли залежить від розміру стільника, в якому вона виводиться (згадайте недорозвинених трутнів, виведених в бджолиних комірках, чи тих же свищових маток). Ну, а ще і від породи - поліські лісові по природі - найбільші у нас бджоли , тягнуть вони без вощини рамки з більшими чарунками,- для них потрібні і спеціальні решітки на пилковловлювачі. І розмір вуличок тут абсолютно ні до чого! ;)
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Бо величина бджоли залежить від розміру стільника,

смотрел лекции Кашковского-так вот его мнение (смотреть с 2:04:55сек)Сайт Как думаете, -ошибается?

Так кому вірить Кашковському чи Маннапову? Думаю тут все набагато складніше. Тут іще цікава тема є про апсілони. Виявляється і соти у гнізді треба правильно розставлять згідно апсілон. Може про це хто знає, або знає де про це почитать бо я в цьому ноль. Ось фотки знайшов на др.форумі :

post-9247-1423392975_thumb.jpg

post-9247-1423393006_thumb.jpg

post-9247-1423393483_thumb.jpg

post-9247-1423393495_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Пчела выростает в соте а не в улочке.

Правильно у соті, тільки якщо вуличка буде менша то і довжина ячейки буде менша. А якщо довжина ячейки менша то і бджола буде меншою я так понімаю. Якщо бджола буде правильного розміру то вона як каже шановний професор Кашковський і политить дальше, значить принесе більш нектару і т.д. Значить ширина вулички у природньому гнізді не у штучному( сучасному вулику) повинна залежить від породи бджіл і Броніславович про це казав. Ну, а професор Манаппов впевнений зовсім у протилежному. От і залишається патання яку вуличку робить у сучасному вулику для різних порід бджіл?
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • Алёнка changed the title to Вуличка бджіл. Якої ширини повинна бути вуличка бджіл у вулику?

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете написать сейчас и зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, авторизуйтесь, чтобы опубликовать от имени своего аккаунта.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вставлено с форматированием.   Вставить как обычный текст

  Разрешено использовать не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отображать как обычную ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставлять изображения напрямую. Загружайте или вставляйте изображения по ссылке.

×
×
  • Создать...