Перейти к содержанию

Вулик Ващенка


ДобровоЛ

Рекомендуемые сообщения

:hi: Вирішив у цій темі зібрати любителів цієї вже трохи забутої системи вулика. Вона, переконаний, - найліпша для зимівлі і розвитку сімей. А для початківця - найпростіша. Стримує її розвиток невідповідність розміру стандартної вощини. Є у мене один вулик цієї системи,- не то з липи, не то з верби, що дістався мені від діда Антона. Цьому вуликові вже понад сотня років. Але розміри товщини стінок, - 35 мм і передніх та задніх стінок. Якось виставлю фото. І так,- за мовою першодруку. Из истории пчеловодства - улей Ващенко Впервые улей Ващенко был продемонстрирован на киевской выставке в 1908 году. Василий Федорович Ващенко – выдающийся деятель украинского пчеловодства. Кроме того, что он разработал эффективные методы предотвращающие роение пчел, им была разработана оригинальная конструкция улья. Который представляет собой улей-лежак, рассчитанный на использование узко-высоких рамок. Улей Ващенко имеет размеры 410x330 мм. Рассчитан на 20 рамок. Передняя и задняя стенки улья утеплены. Толщина внутренней доски составляет 25 мм, наружной – 15 мм. Между ними располагается 20-мм утепление. Толщина боковых стенок и дна составляет 35 мм. Дно крепится глухо. Улей имеет односкатную крышу. Особенностью улья Ващенко является наличие нескольких летковых отверстий. В оригинальном варианте было 2 отверстия, располагавшихся на задней и передней стенке. Один леток используется как основной, второй – в качестве запасного. Летки улья имеют высоту 12 мм, длинна разная. На передней стенке улья летки имеют длину 200 мм, на задней стенке (запасные) – 100 мм. Конструкция улья (не сомкнутость рамок) позволяет увеличивать надрамочное пространство. Улей Ващенко рассчитан на одновременное содержание пчелиной семьи и отводка. Запасной леток задней стенки может использоваться для нуклеуса. В результате новая семья работает на медосбор, а материнская – на выведение новой матки. В дальнейшем семьи объединяются. Улей рассчитан на транспортировку. Чему с успехом служат его конструктивные особенности. Летковые отверстия закрывают при помощи специальных жестяных пластинок, служащих одновременно и прилетными досками. Улей снабжен двумя глухими заставными досками, доходящими до его дна, а также рамой. Для ее изготовления берут 4 бруса и сетку. Сетчатая рама устанавливается при транспортировке улья. :hi:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

По розміру 410x330 мм - рамки Українського вулика ніби підрізані знизу, де його бджоли майже ніколи й не освоюють, І добавлено смужку збоку,- за розміром так, як у багатьох дуплах, мною не один раз вирізаних. :vinny:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Я давно прочитал книгу "БЕСЕДЫ ПО ПЧЕЛОВОДСТВУ" 1915 г. написал ее дьякон киевской духовной семинарии - учитель пчело вождению.Так там много описано о Ващенке и размеры были по ширине внутренний размер улья 300 мм , "украинский" так и называли в совдеповских книгах называли украинский росширеный (размер 315 мм), про высоту рамки спорить не буду- просто не помню. Но о Ващенке после прочтения книги у меня сложилось очень хорошее впечатление и вот думаю почему на Украине помнят только Прокоповича, а Ващенка нет .Он создал улей прототип украинского, заработал на меде 1 млн. золотых рублей , эшелонами отправлял мед в Европу.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

По розміру 410x330 мм - рамки Українського вулика ніби підрізані знизу, де його бджоли майже ніколи й не освоюють,
це хто вам таке сказав?В мене 8 українських вуликів і все там чудово освоюють. Просто не треба весною рамок більше від потреби ставити :IMHO1:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Но о Ващенке после прочтения книги у меня сложилось очень хорошее впечатление и вот думаю почему на Украине помнят только Прокоповича, а Ващенка нет .Он создал улей прототип украинского, заработал на меде 1 млн. золотых рублей , эшелонами отправлял мед в Европу.

вітязь, Ось тому я й відрив цю тему. :hi:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

це хто вам таке сказав?В мене 8 українських вуликів і все там чудово освоюють. Просто не треба весною рамок більше від потреби ставити

Скиталець, Я пасічникую без двох років п'ятдесят. Перепробував власноруч вже всі системи, об'їздив всю Україну, де спілкувався з не однею сотнею пасічників. І переконати мене в чомусь зворотньому просто вже ніяк не можна. Весною бджоли рамки укр. вуликів унизу не обсиджують однозначно. І це аксіома. :hi: А от Ващенка обсиджують і внизу, де матка теж засіває. Причому, матці тут створені ідеальні умови для роботи, так, як вона кладе саме по колах і рамки Ващенка є ідеально приспособленими до цього. :umora:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

ibbo Під розмір рамки 330мм необхідно особливу медогонку, стандартна не піде.І взагалі де ви взяли цей розмір 410*330мм, це не є розмір рамки Ващенка. На своєму шляху в бджільництві я зустрічав різні розміри вуликів (не стандартних) особливо в вуликах укр. типу. Такий приклад ,приходе до мене пасічник і каже зроби мені чотири українських вулика -питаю який розмір рамки -відповідь "на листок вощини" заставив принести рамку і поній робив.Ми українці експерементатори- завжди хочем чимось відрізнятися (бджіл не обманеш розміром рамки-вулик мед не носе) є в природі взяток і в дуплянці мед буде , а типи вуликів просто полегшують роботу пасічника.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

По розміру 410x330 мм - рамки Українського вулика ніби підрізані знизу, де його бджоли майже ніколи й не освоюють,
це хто вам таке сказав?В мене 8 українських вуликів і все там чудово освоюють. Просто не треба весною рамок більше від потреби ставити :IMHO1:
не треба весною рамок більше від потреби ставити
і після очистки дна закрити нижній і відкрити тільки верхній льоток - засіває суцільно і внизу рамок.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Під розмір рамки 330мм необхідно особливу медогонку, стандартна не піде.І взагалі де ви взяли цей розмір 410*330мм, це не є розмір рамки Ващенка.

вітязь, Не люблю я слухати всяку чепуху і щодо розмірів теж. Є затверджені стандарти. Тож,- дивись хоч би й тут - Навчально-публіцистичне академвидання - В.П.Поліщук, - доктор с.г. наук, професор, В.А. Гайдар, -кандидат с.г. наук, ст. науковий співробітник Інституту бджільництва ім. П.Прокоповича - "Пасіка" К-2008р.стор.16. До вашого відома точно такий же розмір 410Х330мм має рамка і Лайанса , це для Вас спеціально , як тому, який"На своєму шляху в бджільництві зустрічав різні розміри вуликів (не стандартних) особливо в вуликах укр. типу. " А Ващенко мав пасіку - до 6 000 вуликів ,- це ще до революції із розміром рамок 410Х330мм. А медогонку я використовую звичайну трирамкову, вийнявши касети і поставивши замість них звичайну стандартну даданівську РР. :hi:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

після очистки дна закрити нижній і відкрити тільки верхній льоток - засіває суцільно і внизу рамок.

Lavisss, Це Ваше право. поважаю Вашу думку. Але моя думка про 410Х330мм вироблялась роками, хоч цих вуликів більше двох я не тримав із- за стандартів на вощину. :hi:
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Для "загального розвитку". Бо видно багато хто і в руках книжок по історії українського бджільництва ніколи й не тримав, якщо виявляють сумніви щодо розміру вертикальної рамки 410Х330мм . Ну що ж,- читайте, вивчайте. Це ніколи не пізно. Інформація ж є золотом мислення. Ващенко В.Ф. (1850 – 1918) Василь Федорович Ващенко – відомий діяч українського вітчизняного бджільництва, що увійшов у історію бджільництва як автор протиройового методу, пропагандист кочового бджільництва, винахідник вулика – лежака з вузьковисокими рамками 410Х330мм . Народився в Полтавській губернії. Був одним з організаторів Боярської школи пасічників (Київщина), матеріально сприяв її зміцненню, а з 1907 року керував нею. За радянських часів цей навчальний заклад реорганізували в середню професійно-технічну школу, а потім – у школу бджільництва. Підготовка спеціалістів у Боярському технікумі відіграла значну роль у кадровому забезпеченні галузі. Зважаючи на те, що у вищих навчальних закладах у минулі роки не готували фахівців з такої спеціальності, технікум у Боярці був єдиним в Україні центром підготовки кваліфікованих спеціалістів з бджільництва. Розробив свою методику утримання бджіл, що відзначалася простотою і забезпечувала йому неабиякі прибутки від пасіки. На власному досвіді переконався, що багато меду дають лише сильні сім’ї. Слабкі ж і ті, що зроїлись, - це сім’ї-утриманці. Протиройовий метод Ващенка полягає в тому, що усі рамки з розплодом, маткою і бджолами переставляють до запасного льотка в задній стінці вулика. На старому місці залишалася лише одна рамка розплоду з маточником, до якої додають рамки сушнику. Сюди повертаються всі льотні бджоли і починають активно збирати мед. :umora:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

ibbo Про Ващенко читав десь років 20 назад, а як що подивитись вікепідію то там розміри є і 260 мм і 300мм і і ваших 330мм по ширині. А книжкам я в останій час не маю довіри, особливо радянського часу(захищали десертації і видумував хто шо міг) . А створення ващенком вулика було приблизно так,на базарі продаючи свій сотовий мед побачив скриню з рамками в яких знаходився сотовий мед. Він купив цю скриню (вулик дадана) , перший рік побробував, а на другий рік зробив свого вулика подібно до дуплянки,а розміри дуплянки можуть бути різні але приблизно 300мм+-30-40мм.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

ibbo Це знайшов в інтернеті Перечислю те, что мне известны. Все они относятся к дореволюционному периоду. Улей Лайанса, 20-25 рамочек 330 х 410 мм, 1864 год; Славянский улей (Цесельского или Галицийский), рамочка 227 х 480 мм, в одном корпусе 10 штук, корпуса соединяются сбоку, 1865 год; Улей Левицкого, или Варшавский улей, 20-22 рамочек 240 х 432 мм; Украинский улей, 20 рамочек 285 х 460 мм; Улей Ващенко, рамочка 260 х 475 мм; Улей Докучаева, 24 рамочки 270 х 540 мм; Улей Долиновского, 15-20 рамочек 290 х 380 мм; Улей Мочалкина, рамочка 245 х 750 мм.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 1 year later...

Книга Беседы по пчеловодству ст,318 первая рамка Ващенка, ширина   71\16  вершка, высота  101\2 вершка.  Вторая рамка Ващенка ширена 6 вершка ширина 101\2 вершка.1вершов-4.45 (Википендия).

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Мабуть класна система була!У нас у с.Бурти Кагарлицького району були вальці на яких робили вощину розміром системи Ващенка. У той час люди жили дуже бідно. Мені розказувала моя бабуся . Бізнес свого роду так як і інша система. Моя особиста думка.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В ?11?.?02?.?2016в21:33, Кагарлик сказал:

Мабуть класна система була!У нас у с.Бурти Кагарлицького району були вальці на яких робили вощину розміром системи Ващенка. У той час люди жили дуже бідно. Мені розказувала моя бабуся . Бізнес свого роду так як і інша система. Моя особиста думка.

У Буртах традиційно жили працьовити , розумні, спостережливі і працелюбні хлібороби. І ще далеко задовго до сучасності. І те що там обрали рамку Ващенка - теж свідчить про те ж.  Бо ця рамка 410Х330мм - найзручніша для бджіл однозначно.:IMHO:

А якщо підбирати зручність для пасічника - то вже інша історія.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 3 years later...

де зараз можна знайти рамки ващенка?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

1 година тому, Скляренко сказав:

де зараз можна знайти рамки ващенка?

Донедавна були у мене разом з дідовим вуликом, у якому я розпочинав пасічникування.  А місяців 2- 3 назад віддав брату , який експериментує - пробує український І заодно , мабуть , спробує й Ващенка.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 07.08.2019 в 16:43, Скляренко сказал:

де зараз можна знайти рамки ващенка?

підріж українську і буде те що тобі треба :ay:.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Ширина рамки Ващeнко 330мм :hmm:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

12 часов назад, venchyk сказал:

Ширина рамки Ващeнко 330мм :hmm:

Щось близьке до "велико-польського"?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

У нас в селі (Чорнобаївський р-н, Черкаська обл) ще й досі використовуються! У мене було 2 таких вулики, замінив на українські. До речі так і не докопався чому М.Ф.Ващенко використовував рамку Лаянса? Скоріш за все вони були знайомі і спілкувались на сільськогосподарських виставках в європі.

Ще один цікавий факт, саме завдяки вулику М.Ф Ващенка, а вірніше його технології набув популярності 20 рамковий лежак на Даданівську рамку, поширенню яких сприяв В.А.Нестерводський (учень І.І.Корабльова.), коли українську рамку як і все "Українське" намагались викорінити.

Цитата В.А.Нестерводського: "Вулики український і Ващенка мають незначне поширення, але вони своїми розмірами рамок досить добре відповідають біології бджолиної сім"ї, і в холодні періоди року бджоли цілком їх обсідають, не буває розриву частини клубу, і матки повністю використовують стільники для засіву яєць"

Про Даданівську та Рутівську:" Обидві ці рамки все таки широкі і особливо в холодні періоди року не покриваються повністю бджолами, а порожні місця у вулику вимагають зайвого споживання корму бджолами" 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 2 months later...
В 26.05.2014 в 18:32, ДобровоЛ сказав:

Скиталець, Я пасічникую без двох років п'ятдесят. Перепробував власноруч вже всі системи, об'їздив всю Україну, де спілкувався з не однею сотнею пасічників. І переконати мене в чомусь зворотньому просто вже ніяк не можна. Весною бджоли рамки укр. вуликів унизу не обсиджують однозначно. І це аксіома. :hi: А от Ващенка обсиджують і внизу, де матка теж засіває. Причому, матці тут створені ідеальні умови для роботи, так, як вона кладе саме по колах і рамки Ващенка є ідеально приспособленими до цього. :umora:

рамки не підкажете де можна такі знайти? дісталися 3 вулики такі хочу відновити і заселити наступного року

українська рамка ідеально підійде?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

1 година тому, Скляренко сказав:

рамки не підкажете де можна такі знайти? дісталися 3 вулики такі хочу відновити і заселити наступного року

українська рамка ідеально підійде?

Ні, вона трохи інша. Знизу вкорочена, а з боків, здається, на 10 см ширша.

А де ви раніше були? Віддав вже я і свій вулик Ващенка, що дістався мені ще від діда Антона, і рамки теж. :dntknw:

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 09.08.2019 в 16:15, Ю.М. сказав:

У нас в селі (Чорнобаївський р-н, Черкаська обл) ще й досі використовуються! У мене було 2 таких вулики, замінив на українські. До речі так і не докопався чому М.Ф.Ващенко використовував рамку Лаянса? Скоріш за все вони були знайомі і спілкувались на сільськогосподарських виставках в європі.

Ще один цікавий факт, саме завдяки вулику М.Ф Ващенка, а вірніше його технології набув популярності 20 рамковий лежак на Даданівську рамку, поширенню яких сприяв В.А.Нестерводський (учень І.І.Корабльова.), коли українську рамку як і все "Українське" намагались викорінити.

Цитата В.А.Нестерводського: "Вулики український і Ващенка мають незначне поширення, але вони своїми розмірами рамок досить добре відповідають біології бджолиної сім"ї, і в холодні періоди року бджоли цілком їх обсідають, не буває розриву частини клубу, і матки повністю використовують стільники для засіву яєць"

...

"...так і не докопався чому М.Ф.Ващенко використовував рамку Лаянса?"

   А  це дуже просто . Оскільки я цій темі колись приділяв був масу часу ще з дитинства, бо у мене першим був саме вулик Ващенка, то я тут дока. За знайомства ніде прописано не було. А от що розміри рамки взяті ним з дупел - то це точно. Про це не раз повідомлялося у старих виданнях. Сам кілька таких дупел вирізав, і  стільники з них майже повністю ставали в рамки Ващенка без укорочень.:dntknw:

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете написать сейчас и зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, авторизуйтесь, чтобы опубликовать от имени своего аккаунта.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вставлено с форматированием.   Вставить как обычный текст

  Разрешено использовать не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отображать как обычную ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставлять изображения напрямую. Загружайте или вставляйте изображения по ссылке.

×
×
  • Создать...